Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

neděle 7. července 2013

Kabinet odborníků má SPOZ pomoci ve volbách 2014.

 „Kabinet odborníků“ byl poslepovaný spíše podle hesla „kdo to vezme“. Co bude vláda prosazovat, je nejasné stejně jako její životnost. Z úst ministerských kandidátů zaznívají jak pravicové myšlenky (jako podpora druhé pilíře důchodového systému nebo nadstandardů ve zdravotnictví), zemanovské recepty „proinvestování se z krize“, tak levicová podpora českého průmyslu na úkor zahraničních investorů) a samozřejmě levicové posilování role státu a zvýšení mezd jeho zaměstnanců. Jednotící idea není na obzoru.

To vynikne při pohledu na personální složení. Termín „vláda přátel Miloše Zemana“, který razí místopředseda TOP 09 Kalousek, není úplně přesný. Jistě, bez určité oddanosti a sektářské víry v to, že co Zeman činí, dobře činí, by si zřejmě nikdo nešel do tohoto vzdorokabinetu sednout.

Ministři nepocházejí z jednoho hnízda. Najdeme zde osoby, které vybral prezident: Martin Pecina na vnitru nebo Marie Benešová na spravedlnost (ta poctivě přiznala, že nabídku zasednout ve vládě dostala dávno předtím, než byl Rusnok vůbec jmenován premiérem). Do vlády se usadí i aktivní organizátoři Zemanovy prezidentské kandidatury jako je Jiří Balvín (kultura) nebo Zemanův sponzor Miroslav Toman (zemědělství). Tomanovi nelze upřít určitou znalost zemědělstké problematiky, zvlášť znalost, kterou na ministerstvu nasbíral u takových zemědělských legend, jako je Petr Zgarba či Jaroslav Palas. Mezi lidi Miloše Zemana lze zařadit i jeho exporadce ministra dopravy Zdeňka Žáka. Bývalý generální inspektor Českých drah má obzvlášť dobré kontakty s odborářským předákem Jaromírem Duškem.

Zvláštní kategorií jsou ministři zahraničí Jan Kohout. vnitra Pecina a obrany Vlastimil Picek. Pouze tato trojice bude ve vládě zastupovat odborníky, jak si Zeman přál.

Dalším okruhem lidí, které lze v Zemanově vládě identifikovat, je skupina „druhořadých až třetiřadých odborníků“, jak se v Hospodářských novinách vyjádřil bývalý premiér Vladimír Špidla. Jde možná o lidi, kteří o svých rezortech něco vědí, avšak veřejnost neví nic o nich. Ministr zdravotnictví Martin Holcát kdysi na ministerstvu náměstkoval, rovněž tak ministr Koníček nastoupí na ministerstvo práce a sociálních věcí, kde už působil jako náměstek. Mimo toho stál v čele Lesů ČR, kde se "vyznamenal zadáváním zakázek". Zařadit do této kategorie lze i někdejšího generálního ředitele Třineckých železáren Jiřího Ciencialu, který se posadí na ministerstvo průmyslu a obchodu a už nyní vyhlašuje, že v něm hlavně hodlá svůj bývalý podnik podporovat. Co si představuje pod slibem odříznou český průmysl od EU, ví asi jen on sám. Budoucí členy kabinetu usilovně obíhají Zemanovi emisaři Vratislav Mynář a Martin Nejedlý a snaží se na ministerstvech umístit svoje lidi.

Ve skutečnosti je vláda odborníků jen krycím manévrem SPOZ, která nejen chce získat nové tváře na kandidátky pro volby 2014, ale i cenné kontakty do nejvyšších pater politiky a byznysu. Právě v tomto aspektu je třeba hledat racionální pohnutku Zemanova obcházení ústavy. Bez známých tváří, kontaktů a peněz není ve volbách 2014 možné myslet na úspěch. (Jiří Krž, 7.7.2013)








Žádné komentáře:

Okomentovat