Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

neděle 20. července 2014

Červencová vedra povolují. Přijdou bouřky.

V polovině července přišla opravdová vedra, sobotní teploty dosáhly v Polabí až na 34 °C. Převládlo přitom slunečné počasí, žádné bouřky dle očekávání nevznikly, jen pár kapek z přeháňky zaznamenali v Jeseníkách a Beskydech, ale to nebyl ani jeden milimetr vody, čili se dá říci, že to nestálo za řeč. Na dosažení teplotních rekordů to podle našich záznamů nestačilo, přece jen v červenci jsou vysoké teploty běžné a ještě vyšší byly v těchto dnech roku 2006, ze kterého pochází většina teplotních rekordů, včetně toho z Klementina.

Ještě o něco vyšší teploty byly v sobotu naměřeny v Německu, kde i místy překračovaly 35 °C. Tento vzduch se v neděli projeví nad Českem, a tak se nedělní teploty pravděpodobně vyšplhají ještě výše než ty sobotní. Avšak na rekordy pro 20. červenec by to opět stačit nemělo, ty leží většinou příliš vysoko. V neděli ještě bouřky nečekáme, ale na obloze už bude vysoká oblačnost, která bude avizovat změnu.

Už v noci na pondělí se zbytkové bouřky z Německa mohou projevit na západě Čech. Hlavní tvorbu bouřek ale čekáme během pondělí a to zejména v Čechách. Momentálně to vypadá,že bouřky budou hodně silné a chybět nebude ani krupobití a další podobné jevy patřící k létu. 

Lokálně očekáváme až 50 mm srážek. Také dorazí ochlazení, pondělní teploty na západě Čech už budou jen kolem 25 °C a v úterý už bude takto o poznání chladněji v celém Česku. Četné přeháňky a místy i bouřky nás zřejmě doprovodí i dalšími dny v příštím týdnu. Mnohem více srážek bude v příštím týdnu k vidění na jihu územ, spíše než na severu. Poslední kompletní červencový týden tak bude lepší strávit třeba v Krkonoších, než na Šumavě..

Žádné komentáře:

Okomentovat