Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

neděle 20. července 2014

Mouchy trápily lidi i zvířata. Zahradníček vzpomíná.

Už se nám zase krátí den a prodlužuje noc. Dneska v noci zářil měsíc jako Křižíkova oblouková lampa. Jak jsem včera projížděl krajinou, viděl jsem první letošní strniště. Zatím jen po ozimém ječmenu. To dnešní tropické vedro rozesmutňuje už tak prázdnou krajinu. To je opět inspirace k vzpomínání na zemědělské práce v minulosti.

V červenci se rojí nejvíc much, říkávali staří hospodáři. Záleželo na dešti. Většinou první velké nálety much začínaly okolo 10. července. Nejhorší bývali ovádi. Ti dovedli znepříjemňovat život lidem i tažným zvířatům. Ta jsem nejvíc litoval. Zapřažená ve vozech, oči obalené mouchami. Byla bezbranná. Hlavně když při nakládání sena nebo snopů obilí musela stát na místě. Účinné repelenty nebyli, tak lidé vymýšleli různá mazání z petroleje, vyjetého oleje, maggi apod. Účinek byl malý nebo žádný, pokud jejich pach ještě víc mouchy nepřitahoval. Na prsa koní se zavěšovaly sítě nebo řídké jutové pytle. 

Za zázračný přípravek proti mouchám bylo v 50. letech považováno DDT. Přidávalo se do vápna, jímž byly natírány stěny. Byly rovněž prodávány různé pumpičky, jimiž se daly vystříkat a vyhubit mouchy ve stájích i v kuchyních. Tenkrát snad o škodlivosti DDT nevěděli ani hygienici.

S hygienou si lidé starosti nedělali. Hnojiště bývalo pár metrů od vchodu do bytu, močůvka třeba tekla kolem prahu do předsíně. Proto ty mouchy v bytě. Bydlení samozřejmě nebylo u většiny zemědělců prioritou. Přednost měly stáje, stodoly, sýpky, sklepy, pole, louky a lesy. Prakticky jedinou obytnou místností bývala kuchyně. Tam se vařilo, jedlo a spalo. Pokud byl vedle nějaký pokoj, ten byl pro hosty. Nějaký obývací pokoj neměl pro hospodáře význam. Zvláště v létě. Ráno vstal ve 4 hodiny, nakrmil dobytek, a  když sešla rosa už byl na poli. Na louce ještě dříve. Kosa seče nejlépe za rosy. V poledne se doma zastavil na jídlo a znovu do práce. Když unavený téměř k smrti večer padal do postele, bylo mu srdečně jedno, jestli leží ve špinavém pelechu nebo v loži s baldachýnem. Věděl jen, že za svítání musí znovu vstát. Jinak to nešlo, když chtěl práci zvládnout.

Tragédií bylo, že po kolektivizaci lidé byli nuceni pracovat jako na svém. Samozřejmě jenom někteří. Funkcionáři, i pokud pocházeli z řad zemědělců, napodobovali bývalé statkáře a velkostatkáře či jen správce a šafáře a rychle si zvykli na pohodlí funkcí. V letních horkých dnech jim nejvíc vyhovoval chládek kanceláře či hospody. Zatímco ženské na poli, na žhavém slunci,  vázaly snopy obilí nebo louce poctivě osm hodin obracely a hrabaly seno. Byly na to zvyklé ze soukromého hospodaření, mysleli, že to tak musí být i v JZD. Rozdíl byl v tom, že doma sušily seno na svých několika arech a pak měly volno, kdežto v JZD to byly několikahektarové louky a pole. A volno neměly nikdy. Musely totiž pracovat za funkcionáře i za ty, jimž se podařilo ze zemědělství uniknout. To vše třeba za 3-4 koruny denně. Mechanizace sice nějaká byla na trhu, ale družstva neměla peníze, ani neměla zájem. Vždyť ruční práce byla tak levná.

Od much jsem trochu odbočil. Když jsem v 90. letech byl u nějakého sedláka v Rakousku, překvapilo mě, že přímo na betonové ploše hnojiště, 3 m od hnoje, stojí bílý zahradní nábytek, stůl a 4 křesla. Hostům z Vídně se to tak líbí, vysvětloval, chtějí vesnici se vším všudy. Nechápal jsem. Pražákovi páchne venkov, sotva se to slovo vysloví.

Zahradníček Josef  

Žádné komentáře:

Okomentovat