Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 28. července 2014

Podle Babiše by všichni měli sypat peníze do díry zvané Agrofert.

Zapomenutým hrdinou komedie o spotřební dani z pohonných hmot je poslanec ČSSD Milan Urban, který jako bývalý ministr průmysl velmi dobře věděl, jak nesmyslné zvýšení sazeb spotřební daně u pohonných hmot koaliční vládou ODS a TOP 09 v roce 2009 prohloubilo ekonomickou krizi a hospodářskou recesi v ČR. A navíc nepřinášelo očekávané navýšení daňových příjmů, neboť zvýšení sazeb daně snížilo celkovou spotřebu pohonných hmot.

Tragikomickým hrdinou celého příběhu je ministr financí Andrej Babiš. Když vláda v květnu tohoto roku návrh novely projednávala a shodla se na opětovném zavedení vratek spotřební daně z pohonných hmot zemědělcům, přiznal, že je ve střetu zájmu a na vládě se teatrálně zdržel hlasování, přestože návrh zpracovával jeho úřad.

To mu ovšem nebránilo v tom, aby návrh novely zákona, jehož schválení přinese jeho Agrofertovému impériu stovky milionů Kč (!) ročně, v Poslanecké sněmovně, kterou pohrdá a ve které se nudí, navrhoval, prosazoval, obhajoval a jako poslanec pro něj i hlasoval, aniž by Sněmovnu i veřejnost na svůj prokazatelný střet zájmů upozornil. Ve vyspělé zemi s politickou kulturou by v takovém případě opozice žádala odchod viníka z politické scény.

Pan ministr navíc při projednávání zákona zcela selhal i jako strážce státní pokladny. Na pozměňovací návrh poslance Urbana ve druhém čtení nijak nereagoval a dokonce souhlasil i se zkrácením lhůty projednávání zákona mezi druhým a třetím čtením (J.K.).

Žádné komentáře:

Okomentovat