Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

úterý 29. července 2014

Sociální podpory od vlády ČSSD se nevztahují na skrblíky.

Kdo třeba po 35 letech ztratí práci, dostane podporu v nezaměstnanosti jen tehdy, když se zjistí, že vše, co doposud vydělal, to propil, prokouřil a jinak prohýřil. Ten, kdo třeba i z malé mzdy šetřil korunku ke korunce, dlouhá léta jedl suché rohlíky a pil čistou vodu a pak si koupil vybavení bytu, auto a možná i celý byt, pozemek, domek nebo chatu, nedostane od sociálně demokratické vlády nic.

Politici všech stran a všech směrů v pravidelných intervalech neopomenou obyčejným lidem radit, aby si na důchod šetřili. Legislativní realita je však taková, že se v politických kruzích se skrývá nechutná podlost.

Pokud se rozumně hospodařící člověk, přesněji řečeno, ten kdo nalétl radám "moudrých" politiků, ocitne po tak dlouhé době bez práce, pak se dostane do situace, že mu příslušný úřad skrze uvážení úředníka nařídí , aby ke krytí svých sociálních potřeb použil peníze z prodeje úředně nadbytečného majetku či úspory a teprve až se ocitne v majetkové situaci lidí, kteří práci třeba ještě nikdy nezískali nebo výplaty hned utratili, tak dostane všechny dávky, které náš sociální systém nabízí.

Diskriminováni tímto opatřením by byli hlavně lidé na vesnicích, kde pro starší lidi je prakticky nemožné získat práci. Venkovští lidé většinou mají nějaký majetek, zpravidla zdědili nějakou nemovitost, neutrácejí peníze za módu, kulturu, stravování v luxusních podnicích, nekupují "tlustá" auta a motorky, každoročně nejezdí na dovolenou k moři a v horách, a téměř všechny údržbářské práce a opravy bytů a jejich vybavení si dělají sami. Hrrr na ně! Kdo šetří, nepodporuje ekonomický růst. Proto musí přijít trest.

Zkrátka a dobře. Stát, těm co pracovali a chovali se odpovědně, dá pojistné plnění tehdy, až si ho ještě jednou zaplatí. Zřejmě proto, aby nemusel progresivním zdaněním trestat horních deset tisíc. Jak by k tomu přišel například pan guvernér ČNB Singer, který výše uvedenou podlost  poradil ministryni Marksové (ČSSD). V normálních zemích (např. ve Švédsku) je při vydávání státních podpor nebo při vyměřování poplatků (a pokut) jediným kriteriem momentální příjem občana, nikoli to, co zdědil nebo vydělal a koupil v minulosti. To však asi těžko pochopí český socialista i český bankéř. (Jiří Krž, 29.7.2014)

Žádné komentáře:

Okomentovat