Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

neděle 3. srpna 2014

Bioplynové stanice musí prosperovat, potraviny se dovezou!

Krávy bučící hlady a vedle nich prosperující bioplynové stanice. Tak vypadá černý scénář při dalším nekontrolovatelném rozvoji stanic, které díky státní podpoře obnovitelných zdrojů vyrostly jako houby po dešti. Krmení pro krávy je totiž stejné jako palivo pro „bioplynky.

V řadě případů už dnes musí chovatelé skotu s bioplynovými stanicemi bojovat o každý metrák krmení. Není výjimkou, že zahraniční majitelé podobných zařízení skupují českou úrodu.

Tak radostné jsou výsledky vládní podpory obnovitelných zdrojů energie. Pokud takový podnik vznikl bez návaznosti na zemědělskou produkci, tak skuteční zemědělci se nestačí divit, jakým způsobem majitelé bioplynových stanic shánějí krmení pro své betonové krávy.

Bioplynky vyhnaly nahoru ceny krmiv. V některých krajích je to až extrémní. Pokud by měl jít počet bioplynových stanic dál nahoru, dostane se zemědělství jako výroba potravin do problémů. Většina vlastníků půdy buď chce vysoký nájem, nebo se půdy jako břemene zbavit za co nejlepší cenu. Tu mu nemohou nabídnout běžní zemědělci, ale investoři nebo výrobci bioenergií.

Žádné komentáře:

Okomentovat