Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

pondělí 22. září 2014

Chceme zelenou Šumavu, nikoli poušť pro vědce.

Zachraňme zelenou Šumavu. S takovým názvem a zároveň vzkazem pro ministra Brabce, se 19. září 2014 konal seminář v písecké lesnické škole. Hlavním pořadatelem byla Komunita pro duchovní rozvoj, která se léta staví proti rozšiřování 1. zón a suchých lesů na Šumavě. Hejtman Jihočeského kraje Mgr. Jiří Zimola přejal záštitu nad uspořádáním semináře k podpoře řešení problematiky NP Šumava.

Doc. Ing. Vladimír Švihla, DrSc. dokumentoval ekologické škody na území povodí Vydry a srovnával údaje o stavu před kalamitou r. 2007 a dnes. V důsledku uschnutí lesů je zde nárůst velké vody (tj. průtok) o 29 %. Před kalamitou bylo ve vzorku vody 6 mg. dusičnanů a dnes je tam 16 mg. Dřívější kvalita „kojenecké vody je minulostí a došlo k jejímu zhoršení. Kdyby tamní lesy neuschly, tak by zde zůstal zdroj vody v kojenecké kvalitě pro 62 000 lidí.

Poradce v lesnictví P. Martan ve svém příspěvku přinesl jasná čísla: 51 % lesů státu (25 000 ha) je suchých, nebo vykácených v důsledku kůrovcových a dalších kalamit. Již jen 49 % (24 000 ha) lesů v NP Šumava je zelených, vzrostlých a starobylých. Takovýto nepřirozený a katastrofální stav je důvodem k návrhům na zmenšení rozlohy NP Šumava.

 Z příspěvků vyplynulo, že současný návrh MŽP na změnu zákona č. 114/1992  Sb. o ochraně přírody a krajiny, není schopen zachovat retenční schopnost lesů na území NP Šumava a tudíž do budoucna ohrožuje zdroje vod pro obyvatele na území Šumavy a jeho podhůří. Historie ukázala, že zachovat naplno vodní zdroje lze jen v lesích, které se řídí lesním zákonem a nejsou na území národního parku.


Na semináři byla představena nová petice „NE – ohrožení zdrojů vod pro Volarsko – Vimpersko – Strakonicko“,  Petice  požaduje zachovat doposud zelené vzrostlé lesy na území jihočeské části NP a CHKO Šumava, které chrání zdroje spodních a povrchových vod. Požaduje zachovat retenční schopnost lesů v pramenných oblastech řek Vltava, Blanice, Volyňka a jejich přítoků – mající také vliv na zmírnění výše povodňových vod ve městech a obcích. Petice požaduje, aby zákon o ochraně přírody a krajiny se změnil tak, že vodohospodářskou a klimatickou funkci tamních lesů bude považovat  za nadřazenou nad zájem ochrany přírody (nesměl by uschnout les o rozloze větší, než 1 ha). Petice požaduje vyjmutí území Jihočeského kraje z rozlohy NP Šumava.  21. 9. 2014  Zdroj: Komunita pro duchovní rozvoj, o.p.s.

Žádné komentáře:

Okomentovat