Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

středa 14. ledna 2015

Bude třeba maturita na zatápění v kamnech? Skladník vzpomíná.

K napsání dalšího článku do AV mě dnes, po víc než 3 měsících, nevyburcovala teplá zima ani politika, ale poslech rádia. Když jsem je dnes ráno zapnul, byla to jako rána od Muhamada Aliho mezi oči. Studenti jednoho moravského gymnázia se rozhodli učit obyvatelstvo rodinných domů jak topit v kamnech. To by ještě nebyl šok, ale dodatek, že jsou v domech vítání a všichni důchodci a nezaměstnaní jim děkují, že konečně jim někdo poradi, mě uzemnil.

Teď už nezbývá než čekat zprávu, že iniciativa studentů se rozšířila po celé republice a všichni jsou nadšeni, že už vědí jak zacházet s ohněm. Jako by nestačila vyhláška o revizi komínů.  Minulý týden jsem si přečetl článek o revizorech komínů, shodou okolností také na Moravě. Vloni prý nebyly se stavem komínů problémy, letos jsou prý většinou v hrozném stavu a vyžadují vyvložkování. Co všechno se za rok nestane?

Od nepaměti kominictví bylo dobré řemeslo. Protože bylo kominíků hodně, a aby se nehádali nebo neprali, byly kominické obvody, které kominíci dodržovali a vzájemně si nekonkurovali. Nikdo si je nemusel objednávat, několikrát za rok obešli svůj obvod, znali v něm každý dům a každý komín a upozornili na závady. Vyčištění stálo asi pětikorunu a každý přidal kominíkovi nějaké vajíčko či svačinu.

 Tak to šlo spokojeně až do doby, kdy různí nekominíci přišli na to, že na komínech se dá vydělávat i jinak než jejich čistěním. Zalobovali v parlamentu, a tak místo kominíků jsou revizoři, kteří za napsání účtenky neberou pětikorunu, ale sto krát tolik. a více. Komín si každý majitel má vyčistit sám nebo objednat kominickou firmu.

Majitele domů v ČR může těšit, že nedopadli jako bratia na Slovensku, kde údajně musí zprávu o revizi komínů nosit na finanční úřad, který při nesplnění této povinnosti-revize komínu, zvýší daň z nehnutelnosti. Nevím jak v Rakousku, ale před časem jsem tam v jedné vesnici potkal kominíka, která chodil od domu k domu jako chodívali kominíci dříve u nás.

Kradlo se vždycky, také palivové dřevo. Lidé se tomu bránili různými způsoby. Ti nejotrlejší a nejzlomyslnější na zloděje dřeva používali střelný prach, který nasypali do vyvrtaných otvorů a zamaskovali. Když to zloději bouchlo v kamnech, tak byl poučen.  Stát se dříve snažil zlodějům bránit.

Dnes mám pocit, že naopak stát to podporuje. Například ekologická daň z uhlí inspirovala nejednoho zloděje. Uhlí se krást příliš nedá, tak se krade dřevo. Nechtěl jsem tomu včera věřit, když jsem viděl policejní auto. Někdo odvezl hranici polen od obecního úřadu. Snad 20 kubíků. Nikdo neví, kdy se to stalo, nikdo nikoho neviděl. Pod svícnem bývá tma, řekli si zloději a  vydali se na nejfrekventovanější místo ve vsi. Obchod, hospoda, pošta, úřad - a dřevo je pryč. Pochybuji, že tihle zloději si s ním sami zatopí v kamnech, protože trpí zimou. Myslím, že dřevo hned prodali.
Zdraví
Zahradníček Josef


Žádné komentáře:

Okomentovat