Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

sobota 31. ledna 2015

Zničí EU sama sebe?

Evropská unie byla nepochybně vynikajícím úspěchem moderního státnictví. Změnila kontinent, který se zdál být odsouzen k propadnutí "dědičné nenávisti" v jeden z nejharmoničtějších regionů planety. Mezi lety 1989 a 2014 Evropská unie prakticky zdvojnásobila počet členů a to ji katapultovalo na třetí místo v lidnatosti za Čínu a Indii. Nyní provozuje největší ekonomiku světa a také vede v pořadí globálních obchodních velmocí.

es veškerý svůj úspěch, se nyní evropský projekt kymácí na pokraji selhání. Socioekonomická nerovnost obyvatelstva roste. Země Východní a Střední Evropy, dokonce i relativně úspěšné Polsko, jsou zadržovány, aby nedokázaly vyrovnat rozdíl v příjmech proti bohatší polovině kontinentu. A vysoce zadlužená periferie revoltuje. Majetková nerovnost je vždy příčinou vzniku takových totalitních režimů, jako byl nacizmus a komunizmus.

Pokud ekonomické a politické špičky EU nesejmou klapky z očí a podají se dalšímu uspokojení, Evropská unie bude následovat Sovětský svaz, Jugoslávii i Československo na smetiště dějin selhavšího federalismu. Evropa jako kontinent samozřejmě zůstane, její národní státy by se mohly těšit různým stupňům prosperity, ale Evropa jako idea bude navždy vyřízena.

Jednota v mnohosti je možná lákavá koncepce, ale EU potřebuje víc než pěknou rétoriku a dobré úmysly, aby dál držela pohromadě. Pokud nepřijde s lepším receptem, jak se vyrovnat s ekonomickou nerovností, politickým extrémismem a sociální netolerancí, její oponenti budou mít brzy dost sil k tomu, aby zatáhli za záchrannou brzdu evropské integrace. Následný kolaps režimu by byl tragédií nejen pro Evropu, ale pro všechny, kdo doufají, že překoná nebezpečné rivality minulosti.

(Jiří Krž, 31.1.2015)

Žádné komentáře:

Okomentovat