Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

středa 16. září 2015

Nízké mzdy dusí stát

Analýzy ukazují, že se Česká republika velmi nebezpečně vzdaluje úrovni mezd nejen vyspělých evropských zemí, ale máme už sedmé nejnižší mzdy v rámci celé EU. Za 25 let jsme se dostali na úroveň 28 % německých mezd, přičemž zhruba 80 % zaměstnanců v ČR ani této úrovně nedosahuje.

Důvody?
Příliš slabý kurz koruny na počátku transformačního procesu. Tento Klausem silně podhodnocený kurz nás dostal na cestu láce. Místo systematické průmyslové politiky a ekonomické diplomacie (což není jen podpora exportu, ale také definice národních zájmů a jejich prosazování v mezinárodních ekonomických institucích, včetně EU!), jsme se pod vlivem neoliberálního Washingtonského konsenzu začali začleňovat do mezinárodní dělby práce na základě toho, že jsme levní. Není divu, že jsme začali konkurovat rozvojovým zemím a integrace do světové ekonomiky měla povznášející podobu práce ve mzdě.

Vlastnická struktura české ekonomiky. České mzdy tvoří k německým opravdu oněch 28%. Rozdíl v podobě 26% je částečně tvořen obrovským odlivem zisků ze země. Odlivy zisků jsou již od roku 2006 vyšší než reinvestované zisky a ukazují naprosto zřetelně neudržitelnost české ekonomiky. Nejde „jen“ o 219 miliard odlivů. Problém je hlubší.


Aktuálním faktorem je nárůst nepoměru mezi vývojem mezd a zisků. V roce 2014 zisky dosáhly hrubého provozního přebytku 1 198,7 mld. a proti roku 2013 byly vyšší o 131,8 mld. korun. Takovýto meziroční přírůstek nebyl zaznamenán ani za dlouhé a silné konjunktury české ekonomiky. Také čistý provozní přebytek nefinančních podniků vzrostl v roce 2014 nejvíce v časové řadě od roku 1993. 

Žádné komentáře:

Okomentovat