Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 26. října 2015

Ministr Jurečka vyzývá zemědělce, aby se vyjadřovali k plánům lovu divočáků.

V loňském mysliveckém roce, který skončil v březnu 2015, se podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) počet odstřelených divokých prasat zvýšil meziročně o více než 16.000 na téměř 169 000 kusů. Podle plánu lovu, který zveřejnil Ústav pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem, jich mělo být odloveno necelých 43 000.

Počet divočáků se v ČR dlouhodobě zvyšuje, což mimo jiné souvisí s narůstající plochou porostů řepky a kukuřice, kde se prasata schovávají. Za vyšší stavy divokých prasat může nepřímo i výstavba bioplynových stanic, které kukuřici zpracovávají. Plodina zůstává při tomto využití na polích déle než při klasické sklizni a prasata ji mohou déle využívat jako potravu a úkryt. Černá zvěř je pro zemědělce velkým problémem už od 70. let minulého století.


Ministerstvo zemědělství v souvislosti s přemnoženými prasaty připravilo změnu vyhlášky, podle které by se divočáci mohli lovit celý rok. Dosud je jejich lov povolen od srpna do konce ledna. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce, aby se zemědělci více zapojili do plánů lovu. O zákoně budou ve čtvrtek debatovat s ministerstvem poslanci z podvýboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství.

Žádné komentáře:

Okomentovat