Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

středa 14. října 2015

Poslanci chtějí podpořit biopaliva a Agrofertu darovat dalších 5 miliard.

K dalšímu zvýhodnění biopaliv směřuje poslanecká sněmovna. Rozpočtový výbor doporučil ke schválení novelu zákona o spotřebních daních, která zachovává podporu biopaliv a zavádí spotřební daň u některých vysokoprocentních. 

V současné době jsou daňová zvýhodnění poskytována na základě programu, který ale skončil už k 30. červnu. ČR se tak v současné době nachází v režimu nedovolené podpory. Vláda už loni schválila program podpory biopaliv, který má trvat až do roku 2020, a z něj vychází projednávaná novela zákona.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že na základě dohodou s Evropskou komisí bude nutné některé sazby daně od příštího roku zvýšit, poté by mohly od poloviny roku 2017 opět klesnout.

Zpravodaj k novele Miroslav Kalousek (TOP 09) kriticky uvedl, že novela slouží k podpoře zájmů skupiny Agrofert, která patří mezi nejvýznamnější výrobce biopaliv. "Že tady vláda prosazuje naprosto úporně pětimiliardovou výhodu z veřejných rozpočtů pro svého prvního místopředsedu, o tom nemůže být pochyb,"

Žádné komentáře:

Okomentovat