Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

sobota 7. listopadu 2015

Dnes demonstrovali italští zemědělci

Tisíce italských sedláků, kteří se zabývají výrobou mléka, dnes přijelo s traktory a krávami do města Lodi v Lombardii, aby před hlavním sídlem francouzské ho mlékařského gigantu Lactalis/Parmalat protestoval proti nízkým výkupním cenám za mléko.
Shromáždění svolal zemědělský svaz Coldiretti, který nesouhlasí s nízkými cenami mléka vyplácenými velkou společností. Od loňska klesla výkupní cena mléka o 20 procent, na současných 35 centů za litr. Tato cena je hluboko pod výrobními náklady zemědělců. Přitom v obchodě je průměrná cena mléka 1,50 eur za litr.

Na demonstraci před sídlem Lactalisu dorazil i italský ministr zemědělství Maurizio Martina. Demonstranti poukázali na to, že od začátku mléčné krize opustilo zemědělství 32.000 lidí. Od začátku letošního roku ukončilo činnost okolo 1.000 producentů mléka, přičemž z nich bylo 60 procent v horských oblastech.

Velkým problémem je dovoz mléka ze zahraničí, který ohrožuje zbývajících 35.000 italských producentů. Pokud velkoodběratelé nezvýší ceny, budou se uzavírat další a další zemědělské závody. Zemědělský svaz upozornil, že denně je do Itálie dovezeno 3,5 milionu litrů mléka ze zahraničí, které je používáno k výrobě italských sýrů. Celkem je na italském trhu 40 procent dovezeného mléka a mléčných výrobků.Toto všechno ohrožuje italské hospodářství, které ztrácí 28 miliard eur a o práci přichází 180.000 lidí.

Žádné komentáře:

Okomentovat