Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

pondělí 30. listopadu 2015

Karel Schwarzenberg opouští českou politiku

V neděli 29.  listopadu 2015 opustil funkci předsedy  strany TOP 09 Karel Schwarzenberg.  Zatím to nevypadá na mimořádnou událost, ale za několik let  to jako mimořádná událost v dějinách pravicových stran jistě bude bráno.

Pořád je hodně občanů, kteří se označují za příznivce pravice, přitom dnes neexistuje žádná silná pravicová strana, která by měla preference nad deset procent. Ve sněmovně se k pravici hlásí TOP 09 a ODS, KDU-ČSL, ale ještě víc pravicových voličů však dává přednost středovému hnutí ANO, někteří  mimoparlamentním stranám typu svobodných, ale také zelených nebo Úsvitu.

Schwarzenberg byl politik, který ukázal v čem je přínos přímé volby prezidenta. Při prezidentské kandidatuře dokázal sjednotit téměř celou pravici jako jasně vyhraněnou skupinu, která se může shodovat v mnoha různých tématech.

Odchod Schwarzenberga z čela TOP 09 může podle některých výkladů znamenat, že se otevírá prostor pro nové osobnosti. Ty však nejsou. Schwarzenbergův nástupce Miroslav Kalousek může všude fungovat jako dobrý pořadatel, jako vůdce pravice si ho těžko představit.

Je proto možné, že končí politika, jak jsme ji znali ve čtvrtstoletí po listopadu 1989. Schwarzenberg vždy nebyl úplně jednoznačným představitelem pravice. Do politiky ho jako svého kancléře přitáhl Václav Havel, pak se Schwarzenberg stal ministrem za Stranu zelených, nakonec se ukázalo, že největší podporu má mezi voliči pravice. Byl správným pravicovým politikem už tím, že ignoroval Klausovu politiku privatizačních protislužeb. Vnášel do pravicové politiky skutečný konzervatismus. Oživoval tradice, jimiž se  velká část české společnosti mohla distancovat jak od proudů postkomunistických, tak od proudů privatizačních.(Jiří Krž, 30.11.2015) 

Žádné komentáře:

Okomentovat