Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

úterý 26. ledna 2016

USA by Evropě měly opět pomoci

Od konce druhé světové války byla americkým zahraničněpolitickým cílem mírová, nerozdělená a demokratická Evropa - nikoliv z altruistických důvodů, ale protože takový kontinent slouží americkým zájmům. Dnes čelí Evropané tolika existenciálním krizím, že nutně potřebují americkou pomoc. Čím dříve, tím lépe především pro Evropany.

V roce 1947 navštívil americký ministr zahraničí George Marshall Evropu. Byl šokován tím, co tam viděl - kontinent byl v troskách a Stalin šilhal až k Atlantiku. Proto Amerika zahájila Marshallův plán.

V devadesátých letech Spojené státy zachránily Evropu před katastrofou - ve válce na Balkáně zahynuly statisíce lidí a miliony jich byly vyhnány ze svých domovů. A rozšíření války do Střední Evropy bylo otázkou měsíců či týdnů. Amerika se zpočátku snažila distancovat, nakonec však musel Bill Clinton zasáhnout nejen proti vraždění na Balkáně, ale musel zastavit válku a zachovat "Evropu jednotnou a svobodnou".

Jak by měly USA v Evropě zasáhnout:
Zaprvé, Barack Obama musí dát jasně Británii najevo, že její odchod z Evropské unie by riskoval úplné rozbití Evropy, ale také by znamenal konec onoho z britské strany tak často zdůrazňovaného "speciálního britsko-amerického" přátelství. Británie musí zůstat v EU, pokud má zůstat pro USA i mezinárodně zajímavou.
Zadruhé, USA musí začít dělat víc pro evropskou bezpečnost. USA musí vyvinout nátlak na vytvoření společné evropské obranné politiky.

Zatřetí, USA nemůže dál předstírat, že uprchlická krize, která destabilizuje Evropu, se Spojených států netýká. Před syrskou válkou uprchlo už přibližně 4,5 milionu uprchlíků, většina z nich je v Evropě

Žádné komentáře:

Okomentovat