Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 4. ledna 2016

Varování pro zemědělce: Pozor při nákupu nové techniky.

Za čtyři roky mají v celé Evropě vstoupit v platnost nové předpisy o brzdách traktorů a traktorových přívěsů. Proto, kdo chce koupit nový traktor, měl by nejdříve uvažovat o koupi nového přívěsu. 

V posledních třiceti letech v českých podmínkách nebyla vzhledem k velkovýrobní struktuře zemědělství příliš silničniční doprava traktorovými soupravami rozšířena, takže bez větších problémů mohly existovat omezující předpisy o délce a váze souprav. Se stoupající rychlostí traktorů však i v České republice je doprava traktory často výhodnější než drahá doprava nákladními auty. V případě menších zemědělských závodů je používání traktorů jako univerzálních tahačů přímo ideální.

Cílem nového evropského předpisu je zvýšit bezpečnost provozu zemědělských a lesnických vozidel, protože jsou pořád větší a silnější. Od roku 2020 budou na trhu jen vozidla s dvouokruhovými brzdami vzduchovými nebo hydraulickými. Protože požadavkem je, aby přívěs brzdil dříve a účinněji než traktor, nebude od roku 2020 možné tahat s novými traktory, které budou mít dokonalé brzdy, tahat staré přívěsy. Opak bude možný.

Jak bývá obvyklé, čeští zákonodárci se vzhledem k přemíře žabomyších sporů k projednávání uvedeného předpisu dostanou na poslední chvíli, což potom jistě vyvolá nenávistnou polemiku vůči EU, ale především poškodí ty zemědělce, kteří o úpravě nebudou s dostatečným předstihem informováni a pořídí si například přívěs nesplňující novou normu. 

Žádné komentáře:

Okomentovat