Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

čtvrtek 3. března 2016

Babiše v Čapím hnízdě kontroluje Evropský úřad

Evropská komise potvrdila, že Evropský úřad proti podvodům (OLAF) prošetřuje luxusní farmu Čapí hnízdo, spadající pod Babišův koncern Agrofert. Společnost Farma Čapí hnízdo čelí podezření, že neoprávněně čerpala padesátimilionovou dotaci z evropských fondů.

Evropská komise byla oficiálně informována, že OLAF zahájil vyšetřování, které se týká projektu Čapí hnízdo,“ sdělil ČT mluvčí Evropské komise pro regionální politiku a dopravu Jakub Adamowicz.

Společnost Farma Čapí hnízdo, která provozuje farmu na Benešovsku a získala na ni 50milionovou evropskou dotaci, původně patřila do koncernu Agrofert. V roce 2008, krátce před podáním žádosti o evropskou dotaci z programu pro malé a střední podniky ale vydala anonymní akcie na doručitele, které majetkovou strukturu skryly. Samotný Agrofert podmínky pro přidělení dotace nesplňoval.

V polovině roku 2014, když nový zákon anonymní akcie zakázal, Agrofert farmu opět převzal. Podezření vzbudila slova ministra financí Babiše v dokumentu České televize Matrix AB, kde říká, že farma je nejlepší projekt, co kdy vymyslel. V minulosti přitom vlastnictví Čapího hnízda popíral.

"Myslím, že je to nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když jsem s dětmi čekal ve frontě v pražské zoo na krmení koz. Byla tam obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám podobný projekt… Nevede sem dálnice, takže se teď kolegy z vlády snažím přesvědčit především o investici do infrastruktury.“ Andrej Babiš v dokumentu Matrix AB

Žádné komentáře:

Okomentovat