Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

neděle 29. května 2016

Koľko mliečnych fariem na Slovensku prežije? AŽ 100 sa pripravuje na zánik

Farmári, ktorí ešte na Slovensku chovajú dojné kravy, kalkulujú doslova s každým centom. Potrebujú od vlády dotáciu päť centov na každý liter mlieka, inak neprežijú. Premiér Robert Fico pomoc prisľúbil, ale koľko peňazí sa vyčlení, nie je jasné. 

Na Slovensku zostalo posledných 468 mliečnych fariem. Do konca roka ich môže byť najmenej o 100 menej a ohrozených je 4-tisíc pracovných miest. Stovka fariem totiž nepodpísala dlhodobé zmluvy, čím sa pripravujú na koniec.

Slovensko, ktoré už stratilo sebestačnosť v mäse, môže byť tak onedlho odkázané aj na mlieko a mliečne výrobky z dovozu. Môže to byť na úkor kvality. Kým spotrebiteľ sa teší z ceny, ktorá v obchode v akcii spadla až na 29 centov za liter mlieka, farmy melú z posledného.

Roľníci dostávajú za mlieko čoraz menej. Cena už padla k 20 centom za liter suroviny. Lenže kravy nie sú ropné studne, kde v čase poklesu cien možno zastaviť čerpadlá. Dojnice treba dojiť a kŕmiť alebo sa ich zbaviť raz a navždy – poslať ich na bitúnok. Ceny dramaticky padajú už druhý rok a ničia ekonomiku fariem. Trh totiž zalieva prebytkové mlieko.

Najväčšie, až miliardové prebytky majú Nemecko či Holandsko, ale stámilióny chrlí na trh aj Dánsko, Írsko a Veľká Británia.

V Európe sa prekresľuje mliečna mapa. Sú krajiny, ktoré prudko zvyšujú výrobu, a iné, ktoré ju znižujú a môžu o ňu úplne prísť. Niektoré farmy rýchlo rastú a iné smerujú do úpadku.

Žádné komentáře:

Okomentovat