Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

úterý 24. května 2016

"Rudý" hejtman Zimola získal Gottwaldovu sochu.

Vládní koalice (ČSSD+KSČM) Jihočeského kraje předloží poslancům návrh na změnu zákona č. 428/2012 Sb. o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Ve čtvrtek se na tom při zasedání shodlo 31 z přítomných 48 zastupitelů. Opozice rozhodnutí kritizuje, neboť o návrhu se dozvěděla jen dva dni předem a považuje ho i za odplatu vůči budějovickému biskupství.

Hejtman Jiří Zimola, který návrh do programu dodatečně zařadil, tvrdí, že není možné, aby se církve staly samostatně činným ekonomickým subjektem. Kraj nyní čelí 23 žalobám církevních subjektů na určení vlastnictví k movitým a nemovitým věcem, dalších 55 žalob bylo podáno proti jihočeským obcím a městům a 78 proti fyzickým a právnickým osobám v kraji.

„Při setkáních s lidmi (pracujícími)  zjišťuji, že jsou znepokojeni situací ohledně způsobů úpravy vztahů mezi státem a církvemi," doplnil Jiří Zimola. Jeho slova, za která si vysloužil bouřlivý potlesk a slovní podporu sociálních demokratů a komunistů, ale opozice kritizuje.

Zřejmě jako odměnu za "geniální návrh změny právního státu" darovalo město Příbram hejtmanu Zimolovi sochu Klementa Gottwalda. Socha byla zhotovena v 70. letech a tehdy stála přes 540 tisíc korun. Šlo o druhý odlitek sochy vytvořené akademickým sochařem Břetislavem Bendou pro město Písek.

 Bude zajímavé sledovat, kam Jihočeský kraj sochu "prvního dělnického prezidenta" umístí. Zájem má Jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou. Zimola jistě bude pro její umístění prosazovat, aby sochu denně měl na očích, českobudějovický parčík mezi bývalou budovou KV KSČ, bývalým Muzeem dělnického hnutí a současným Krajským úřadem. O sochu bude pravděpodobně mezi městy a obcemi kraje sveden ostrý boj.Žádné komentáře:

Okomentovat