Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pátek 10. června 2016

Agrární komory V-4 jednaly v Židlochovicích

V Židlochovicích na jižní Moravě se konalo dvoudenní jednání agrárních komor zemí V-4, tedy Maďarské agrární komory, Slovenské polnohospodárskej a potravinárskej komory, Národní rady agrárních komor Polska a Agrární komory České republiky. 

Hlavním bodem jednání byla diskuse k tíživé situaci na trzích se zemědělskými komoditami. Agrární komory V-4 opakovaně vyzývají Evropskou komisi a národní vlády k řešení krize v sektoru.

„Zejména situace chovatelů prasat a dojeného skotu je extrémně složitá a nevykazuje téměř žádné známky zlepšení. Mírné oživení cen vepřového může být pouze dočasným jevem, přičemž cena vepřového je stále v současné době v porovnání s loňským rokem nižší. K tomu přistupují i problémy v mnoha dalších komoditách a krize v sektoru je tak jedna z největších za poslední období,“ řekl prezident AK ČR Miroslav Toman

K oživení cen mléka pravděpodobně nedojde ani v následující části letošního roku především z důvodu skokového meziročního navýšení produkce především v zemích EU-15. Nadvýroba v těchto zemích společně se ztrátou ruského trhu a ochladnutím čínské poptávky způsobily masivní příliv mléčných produktů do střední a východní Evropy, což dále přispělo k poklesu cen v zemích visegrádské čtyřky. Podle vyjádření delegací tak způsobuje masivní tlak dovozů další omezování produkce místních chovatelů.

Žádné komentáře:

Okomentovat