Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pátek 24. června 2016

Další podnik ukončil výrobu mléka

Zemědělské družstvo Čistá na Mladoboleslavsku končí s chovem dojného skotu. Důvodem je nízká výkupní cena mléka, kvůli níž se jeho produkce firmě nevyplatí. Dnes to uvedl v tiskové zprávě Zemědělský svaz ČR, podle kterého nebude tato likvidace dojnic poslední.

Družstvo v Čisté tento týden prodalo 105 krav do Belgie a Německa. Na zbývajících skoro šest stovek zvířat nyní hledá kupce. Část pravděpodobně půjde na jatka, některé krávy se družstvo pokusí prodat jiným chovatelům.

"Chov je dlouhodobě nerentabilní a v brzké době nevidíme naději na zlepšení," zdůvodnil prodej skotu předseda představenstva Zemědělského družstva Čistá Jaroslav Kubín. Moderní kravín, který v Čisté postavili před deseti lety, bude od léta prázdný. Podle Zemědělské svazu ČR přijde v souvislosti s likvidací chovu v Čisté o práci až 17 lidí v živočišné výrobě. Ukončení chovu krav se ale dotkne také rostlinné výroby.

Zemědělský svaz ČR upozorňuje, že likvidace stáda v Čisté nebude ojedinělá. "Pokud bude více podniků likvidovat chovy dojených krav, hrozí, že se kritická situace rozšíří i do sektoru masných krav a hovězího masa," varuje předseda svazu Martin Pýcha.

Na neuspokojivý stav u dojného skotu upozorňují zemědělci dlouhodobě. "Byli jsme přizvání na jednání vlády, jednali jsme s premiérem a intenzivně hledáme řešení s ministerstvem zemědělství, uvedl Pýcha. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) má podle něj za úkol předložit návrh na řešení kritické situace v zemědělství premiérovi příští týden.

Žádné komentáře:

Okomentovat