Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pátek 10. června 2016

EURO 2016 dnes startuje. Očekává se příjem 2,16 miliard eur.

Zápasem Francie proti Rumunsku začíná letošní mistrovství Evropy ve fotbale. Bude nejdražší v historii.
Evropská fotbalová unie očekává příjmy 2,16 miliardy eur, diváků na stadionech má být 2,5 milionu.

Miliardy eur, miliony fanoušků na stadionech a v ulicích, desetitisíce policistů a vojáků. Zápasem pořadatelské země proti Rumunsku začíná v pátek ve Francii mistrovství Evropy ve fotbale. V mnoha ohledech bude šam­pionát rekordní. ČR do turnaje vstoupí v pondělí soubojem proti Španělsku.

Evropská fotbalová unie (UEFA) očekává příjmy 2,16 miliardy eur, diváků na stadionech má být 2,5 milionu, což je zhruba o mi­lion víc, než přišlo před čtyřmi roky v Polsku a na Ukrajině. Nejvyšší v historii budou i odměny pro účastníky měsíc trvajícího turnaje − pro každého bude připraveno nejméně osm milionů eur. Rekordní budou kvůli teroristickým hrozbám i náklady na zajištění bezpečnosti. Případný útok by mohl celou akci ukončit.

Euro 2016 organizuje obchodní společnost, v níž je 95 procentním akcionářem UEFA a pětiprocentním Francie. Příjmy z turnaje tak půjdou především do pokladny fotbalové unie − a budou o 55 procent vyšší než z toho minulého.

Jen za televizní práva z turnaje inkasuje UEFA přibližně miliardu eur, 400 milionů dodají sponzoři. Více než na posledním evropském šampionátu se vybere i na vstupném.

Národním federacím rozdělí UEFA více než 300 milionů eur.  216 milionů korun jen za účast už má jistých Fotbalová asociace ČR. Z odměn za výsledky dostane 30 procent tým .

Rekordní příjmy z Eura nemusí ovšem znamenat rekordní zisk. Ten se bude počítat až v polovině července, výrazně navíc narůstají výdaje na zajištění bezpečnosti akce.

Po letošních teroristických útocích v Bruselu a loňských v Paříži panují o bezpečnost obavy.

Kolik budou opatření k jejímu zajištění ve Francii stát, je obtížné vyčíslit. Půjde ale o stamiliony eur.

Od listopadových útoků země žije ve výjimečném stavu, který vyžaduje silné nasazení ozbrojených složek.

Na bezpečnost Eura bude dohlížet 100 tisíc vojáků, policistů, členů speciálních jednotek a pracovníků soukromých bezpečnostních agentur. Vláda má zatím jasno v ceně zajištění bezpečnosti fanouškovských zón − nedávno zdvojnásobila rozpočet na 24 milionů eur. Ani to však nemusí stačit. "Nulová bezpečnost znamená stoprocentní riziko, ale stoprocentní bezpečnost neznamená nulové riziko," prohlásil francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.Žádné komentáře:

Okomentovat