Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 6. června 2016

Je nutné likvidovat chovy dojnic?

Na evropském trhu je nadprodukce mléka. Evropská komise jako řešení navrhuje dobrovolné snižování produkce. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy, který o situaci jednal s eurokomisařem pro zemědělství Hoganem, je nepředstavitelné, abychom v ČR zemědělské podniky motivovali k dobrovolnému snižování produkce. 

Česká republika má již nyní velmi nízké stavy zvířat a jejich další snižování bude znamenat environmentální problémy v české krajině - užší osevní postupy, nižší biodiverzita, nižší schopnost půdy zadržovat vodu ale i nižší zaměstnanost. Např. v úrovni živočišné produkce připadající na jednoho obyvatele je ČR až na 25. místě z 28. zemí EU.

                                Za poklesem výkupních cen mléka je celoevropský nadbytek mléka kvůli poklesu světové poptávky a uzavření ruského trhu, zrušení mléčných kvót. U nás je to ještě násobeno tím, že velké obchodní řetězce dávají přednost mléčným výrobkům ze zahraničí a vytlačují tak z trhu naše mlékárny. Při současném poklesu cen pod 6 Kč/l dojde jen za rok 2016 v poklesu tržeb o 9 mld. Kč.

 Dva diskutované způsoby snížení nadprodukce mléka v Evropě

•             Realizace evropského výběrového řízení na podporu producentů mléka, kteří jsou ochotni dobrovolně snížit objem své produkce, a který by měl být otevřen všem evropským producentům. Ti by se zavázali snížit své dodávky do mlékáren o nastavenou hodnotu k úrovni roku 2015 a na přechodnou dobu 6 měsíců (s možností prodloužení o dalších 6 měsíců) by na oplátku obdrželi dostatečně přitažlivou míru kompenzace.

•             Nebo druhou alternativou je umožnit pomoc při mimořádných událostech, která by byla zavedena, včetně programů financovaných z evropských fondů a na základě systémů zřízených v rámci režimu státní podpory. Tyto veřejné prostředky by byly výhradně zaměřeny na producenty mléka, kteří se zaváží snížit svou produkci (v porovnání k úrovni 2015) prostřednictvím: technické úpravy v jejich řízení stáda, vyšší míra utracení, nebo prostřednictvím ukončení produkce mléka. Tato formy podpory by byla v kompetenci členských států stanovit odpovídající úrovně veřejné podpory úměrnou množství a typ redukce realizován.

1 komentář:

  1. A co takle zavézt podporu užívání másla do pečiva a zmrzlin. Již to bylo, a zrušeno v rámci reformy v roce 2008. Mělo by to dva dopady, jednak podporu odbytu mléka/másla a snížení přebytku mléka na trhu EU a současně snížení dovozu zejména palmového oleje.

    OdpovědětVymazat