Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

neděle 3. července 2016

Zemědělské dotace EU rozdělené hezky česky

Čeští zemědělci letos dostanou na dotacích, které přitečou z Evropské unie, desítky miliard korun. K tomu další miliardy budou čerpat na různé investice. 

Kdo bere nejvíc? Exkluzivní žebříček Dotyku představuje 10 největších příjemců dotací za rok 2015.Dotačním králem je Andrej Babiš se svým Agrofertem, který kontroluje více než sto tisíc hektarů polí a luk. Za uplynulý rok inkasovaly Babišovy zemědělské podniky 788 milionů korun. S přehledem tak vévodí žebříčku, který magazín Dotyk sestavil z čerstvě zveřejněných údajů Státního zemědělského intervenčního fondu. TOP 10 zahrnuje firmy a uskupení, které na svůj byznys dostaly od daňových poplatníků více než 100 milionů korun.

Za Babišem, druhým nejbohatším Čechem, se šikují skupiny dalších agrárních bossů. Realitní magnát a třetí nejbohatší Čech Radovan Vítek posbíral na dotacích pro své farmy 274 milionů korun. Třetím největším příjemcem zemědělských dotací je z podnikatel z Vysočiny Gabriel Večeřa. Jeho Agro Měřín obdrželo 209 milionů.
Mezi první desítku dotačních přeborníků se vloudila pouze jediná zahraniční společnost, britský Spearhead International, které v Česku patří čtyři velké zemědělské firmy. Díky rozsáhlé držbě luk a lesů pobírá více než stomilionové dotace ročně také státní podnik Vojenské lesy a statky.    

Štědré evropské dotace mají sloužit hlavně k podpoře malých sedláků a venkova. V ČR je to přesně naopak, vyrůstá agrární velkoměstská velkovýrobní dotační elita.

Žádné komentáře:

Okomentovat