Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pátek 14. října 2016

Voliči komunistov nevymreli, len si našli nového hrdinu

Máme v ČR takú tradíciu. Každé voľby prinesú nejaké naozaj veľké prekvapenie. Ani tie tohtoročné krajské neboli ničím výnimočné - a tentoraz to na seba vzali českí komunisti. Ďakujeme, len tak ďalej.
Krajské voľby vždy komunistom išli. Chodí na ne dosť málo ľudí, tento rok necelých 35 percent, čo komunistom vyhovuje, pretože ich fanúšikovia disciplinovane prichádzajú pri každých voľbách, ako sú zvyknutí už od roku 1976.

Lenže tentoraz neprišli. A ak áno, nehodili svoje hlasy komunistom, ale Andrejovi Babišovi a jeho hnutiu ANO, ktoré komunistov na hlavu porazilo aj v dvoch krajoch, kde naši strážcovia revolučných tradícií slávne zvíťazili v roku 2012 - v Úsťanskom a Karlovarskom. Vtedy však komunisti získali dvadsať percent, keď im dalo hlas 538 953 ľudí. A to je teda trochu rozdiel oproti tohtoročným 267 047 hlasom a 10,5 percenta.

Akoby sa začala napĺňať 26 rokov stará prognóza Miloša Zemana, ktorý už vtedy tvrdil, že komunistickí voliči už čoskoro vymrú - čo by preňho dnes bol celkom vážny problém, vzhľadom na to, že hrajú dosť dôležitú úlohu v jeho elektoráte. Lenže oni "nevymrú", len si jednoducho našli nového hrdinu. A lepší vtip ani nevymyslíte: skalní komunisti hlasujú za miliardára a navyše svojho straníckeho odpadlíka.
Je to však aj trochu znepokojujúce: po rokoch platonického triedneho boja konečne po všetkých teoretikoch vidia muža, ktorý im nebude len sľubovať, ale ktorý konečne koná.

Tým, samozrejme, nemá byť povedané, že by Babiš po tom, čo sa ujme naplno moci, zaviedol triedny boj a diktatúru proletariátu, pretože to by po čase musel znárodniť aj sám seba, pravda. Ale aj táto mesaliancia je veľmi zaujímavá a najmä už reálne funguje. V Úsťanskom kraji sa ANO zrejme vzdá svojich nárokov a na poste hajtmana ponechá komunistu Oldřicha Bubeníčka, ktorý tam sedí už od roku 2012.


Pravdaže to nebude len tak - Andrej Babiš si svoju veľkorysosť bude určite pamätať. A raz si ju vyberie späť. Možno už o rok, po voľbách do snemovne. Pretože dovtedy určite všetci komunisti nevymrú.

Žádné komentáře:

Okomentovat