Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

úterý 19. prosince 2017

Milek: Rodinné farmy nejsou důležité a dráždit Rusko se nesmí

Nový ministr zemědělství Jiří Milek je nestraník, ale neúspěšně kandidoval ve volbách již několikrát. Poprvé už v roce 2012 ve volbách do krajského zastupitelstva na kandidátce strany Nezávislá volba. O rok později se pokoušel prosadit do Poslanecké sněmovny coby nestraník za hnutí ANO 2011. V těchto volbách ovšem také neuspěl.

K politické funkci to měl Milek daleko i letos, Babiš s ním vůbec nepočítal. Rozhodl se tuto funkci Milkovi nabídnout až po zásahu Agrární komory, v jejím představenstvu Milek sedí.

Milkův koncern Úsovsko a.s. v sobě sdružuje celkem 16 firem, které podnikají nejen v zemědělství a potravinářství, ale také v oblasti průmyslu a obchodu. Úsovsko hospodaří na rozloze 20 tisíc hektarů a zaměstnává ve svých firmách na 750 zaměstnanců. Patří k největším zemědělským podnikům v České republice.

Zemědělstvím to ale nekončí. Do koncernu patří také šumperská společnost Fortex-AGS, která se zabývá stavebnictvím, výrobou čističek odpadních vod či prodejem a servisem vozů Volkswagen a Škoda. Její dceřiná firma Fortex Development provozuje developerskou činnost.

Jako ministr bude Milek kontrolovat tok zemědělských dotací, ze kterých jeho koncern dosud bohatě těžil. Za rok 2015 jeho společnost získala na dotacích 194 milionů korun (v Česku tak patří do první pětky dotačních příjemců v zemědělství).

Milek slíbil, že nebude prosazovat zájmy jen velkých koncernů. Dodal ale, že rodinné farmy nejsou všechno. 

Milek vyváží své zboží také do zahraničí. Zajímavé jsou jeho obchodní vazby na Rusko, a to zejména v kontextu Milkovy kritiky protiruských sankcí. Ty vnímá jako ohrožení rusko-evropských obchodních vztahů, což podle něj může v EU vyvolat finanční krizi. Dráždit Rusko by mohlo vzájemnou obchodní výměnu úplně zastavit.

Milkův koncern odkoupil v říjnu 2016 čtvrtinový podíl ve společnosti OOO „PODAROK“ se sídlem v Moskvě, která byla dlouholetým distributorem Milkových potravinářských výrobků v Rusku. Skrze ni vyváží do Ruska potravinářské zboží.

To ovšem není jediná Milkova firma na ruském trhu. Obchoduje tam i jeho společnost Fortext-UPEC se sídlem v Jekatěrinburgu, v níž vlastní majoritní podíl a která je dceřinou firmou jeho společnosti Fortext-AGS. Skrze ni pak vyváží do Ruska technologické celky, jako například čističky odpadních vod.

Žádné komentáře:

Okomentovat