Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

středa 2. května 2018

Slovenští zemědělci v pátek 4. května vyjedou do ulic

Poľnohospodári tak pokračujú v protestoch na traktoroch kvôli neochote štátu riešiť ich problémy. Podľa informácií v piatok medzi 12:00 až 14:00 hod. vyrážajú farmári na traktoroch do krajských a vybraných okresných miest.

„Dôvodom pokračovania ich protestov je ich presvedčenie, že zástupcovia štátu neberú problémy, ktoré trápia poľnohospodárov vážne a nemajú záujem ich reálne riešiť. K takémuto záveru farmári prišli po minulotýždňovom stretnutí s predstaviteľmi ministerstva pôdohospodárstva, prokuratúry, polície a súdov," uviedla Lucia Gallová z Videckej platformy.

Podľa Gallovej farmári nadobudli obavu, že Gabriela Matečná, šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV)  (nominantka SNS). neberie problémy poľnohospodárov vážne. Utvrdili ich podľa nej v tom, že musia spoločne pokračovať v protestoch po celom Slovensku.

Farmári vybrali 5 problémov
Ešte koncom minulého týždňa podľa Gallovej farmári vyšpecifikovali päť najaktuálnejších problémov v poľnohospodárstve, ktoré požadujú okamžite riešiť. K nim tento týždeň pribudol šiesty, vyplývajúci z novely zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov

„Do platnosti vstúpila začiatkom mája a hrozí, že mnohým farmárom spôsobí problémy s vyčlenením náhradného užívania pozemkov. "Počas piatkových protestov farmári budú žiadať urýchlené riešenie ich základných požiadaviek a zároveň podporia aj protesty za Slušné Slovensko," poznamenala Gallová.

Pripomenula zároveň, že farmári žiadajú vytvoriť nezávislý vyšetrovací tím so zapojením vyšetrovateľov z EÚ na vyšetrenie subvenčných podvodov a trestných oznámení pochádzajúcich od poľnohospodárov. Tí požadujú prijať novelu zákona číslo 140 z roku 2014, v ktorej bude ukotvené obmedzenie nadobúdania pôdy podľa výmery a len pre fyzické osoby s trvalým pobytom na území SR.

Farmári podľa prezidentky Vidieckej platformy žiadajú tiež zachovať stav náhradných pozemkov až do celkovej komasácie pôdy, ako to bolo v pôvodnom znení paragrafu 15 v zákone číslo 330 z roku 1991, a ktorý z daného zákona vypadol bez adekvátnej náhrady a alternatívy.

Farmári chcú komisiu
Poľnohospodári chcú tiež prehodnotiť, či zrušiť zmluvy Slovenského pozemkového fondu (SPF) s doterajšími užívateľmi a zaviesť riadne, korektné a transparentné pravidlá prideľovania pôdy tak, aby sa k pôde SPF prednostne dostali miestni mladí a malí poľnohospodári.

Žiadajú zároveň zabezpečiť, aby Poľnohospodárska platobná agentúra (PPA) vyplácala dotáciu len subjektu, ktorý má k pôde právny vzťah, to znamená len tomu, kto ju vlastní alebo má na ňu nájomnú zmluvu, alebo ju má v náhradnom užívaní," informovala Gallová.

Farmári podľa prezidentky Vidieckej platformy požadujú vytvoriť tzv. Komisiu poľnohospodárov ako strategického a poradného partnera MPRV SR. "Ministerstvo pôdohospodárstva by vychádzalo a opieralo sa vo všetkých svojich legislatívnych zámeroch o tento orgán, poľnohospodári by tak lepšie a efektívnejšie kontrolovali tvorbu agropolitík," dodala Gallová.
Zdroj: Aktuality.sk

Žádné komentáře:

Okomentovat