Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pátek 18. května 2018

Vlci na Třeboňsku a Novohradsku


V sousedním rakouském okrese Gmünd počátkem května vyvolala vzrušení fotografie smečky šesti vlků, která okolo půlnoci 20. dubna byla pořízena u české obce Peršlák u Nové Bystřice. Rakušané se obávají, že vlci přejdou na jejich území, pokud už tam nejsou.

Podle vyjádření třeboňského ochránce přírody Jiřího Bureše (pro deník NÖN) nacházejí se v oblasti Třeboňska a Novohradska nejméně dva vlci. Fotografie se vzhledem k značně rozlehlému území ještě nepodařilo získat.

V České republice v současné době je asi 30 vlků, z nichž většina je na Liberecku, kam se dostali z Německa. Ve vojenských prostorech na východě Německa žije asi 300 vlků.
Podle Jiřího Bureše vlci v jižních Čechách žádné větší škody nezpůsobili. Český stát částečně nahrazuje škody na hospodářských zvířatech, nikoli na lesní zvěři. V jihočeském příhraničí byl nalezen jen jeden stržený jelen.

V České republice je vlk brán jako užitečný regulátor počtu volně žijících zvířat, proto o jeho odstřelu nemůže být řeč. Že by vlk napadl člověka, je podle odborníků prakticky vyloučeno. Vlk je velmi plaché zvíře a lidem se vyhýbá z velké dálky. V Bavorsku a Švýcarsku, kde vlci způsobují značné škody v chovech ovcí, nedoporučují pouštět do lesů na pastviny malé děti.

Žádné komentáře:

Okomentovat