Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

úterý 22. května 2018

Volby v roce 1946 změnily Československo


 Letos 26. května to bude 72 let, co proběhly v roce 1946 první poválečné volby, které pravděpodobně byly pro Československo  osudovější než dění v únoru 1948. Komunisté dokázali v těchto polosvobodných volbách, kterých se mohly účastnit pouze strany sdružené v Národní frontě, zvítězit.

Paradoxně ČSR tak byla blízko Francii a Itálii. Ve Francii skončili komunisté v parlamentních volbách v červnu 1946 druzí s 26 %, v listopadu pak vyhráli s 28 %. (V říjnu 1945 zvítězili s 26 %.) V Itálii se komunisté v červnu 1946 umístili až třetí s 19 %, ale v dubnu 1948 již druzí s 31 %. Mnoho nechybělo, aby komunisté uspěli v USA, kde po válce byl Stalin jako vůdce největší komunistické země, která zvítězila nad Hitlerem, hodně populární. Američtí komunisté ovšem měli hodně škraloupů kvůli organizování stávek, které v USA znepříjemňovaly lidem život a ochromovaly hospodářství, takže neuspěli.

Uvedená čísla každopádně naznačují, že toho o komunismu a příčinách jeho popularity po válce stále víme dost málo. Víme, že komunismus nebyl import z východu“. Marxismus jako myšlenkový proud je typickým produktem (či typickou deviací) západní civilizace.

Nezanedbatelný podíl na vítězství komunistů v Československu v roce 1946 měli Edvard Beneš a Jan Masaryk, kteří během války a těsně po válce své komplexy léčili útoky na protektorátní vládu a prvorepublikové nesocialistické strany, především na stranu agrární, kterou před válkou Beneš nenáviděl možná víc než komunisté. A český volič raději věří lžím než pravdě.


Žádné komentáře:

Okomentovat