Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

neděle 17. června 2018

Bývalý komunistický velitel věří víc myslivcům než současné armádě


10:06
Zdeněk Zbytek, bývalý velitel tankového pluku v Českých Budějovicích,  jenž v osmdesátých letech pluk připravoval na boj proti vojákům NATO, se nyní stal vlivným podnikatelem se silnými vazbami na Pražský hrad. Teď se jal znevažovat současnou českou armádu a její napojení na NATO.

V sálu Domu kultury Slávie v Českých Budějovicích se včera sešlo přes sto lidí převážně už v důchodovém věku. Někteří i vzpomínali na dobu, kdy za komunistů sloužili v kasárnách ve Čtyrech Dvorech a velel jim i přímo Zbytek.


Budovy čtyřdvorských kasáren, kde byl Zbytek velitelem pluku, byly nedávno zbořeny
Beseda proběhla pod záštitou spolku Veteráni ozbrojených sil a bezpečnostních sborů. Mužem spolku číslo jedna je Ladislav Petráš. Ten publikuje své texty na proruském serveru Rukojmi.cz a jeho spolek navázal spolupráci s Klubem českého pohraničí, který sdružuje předlistopadové pohraničníky a o němž se zmiňuje i zpráva o extremismu ministerstva vnitra.

"Kdybych měl moc politickou, tak totálně změním armádu," řekl Zbytek a představil svou vizi. Navrhl například, aby se automobil Kodiak od Škodovky přestavěl na vojenské terénní vozy. Také by chtěl zvýšit počet mužů se zbraněmi a do boje povolat myslivce.

Oficiální předseda spolku Petráš doplnil Zbytka v otázce, jak by měla vypadat naše armáda i našeho členství v EU i NATO. Pokud by vznikla společná armáda Evropské unie, hrozí podle Petráše, že by se využívala k potlačování vzpour v jiných členských zemích.

Zbytek zatím žádné pokračování akce naplánované nemá. Vyzval však zhruba 100 lidí v sále, aby šířili, co na přednášce slyšeli.

Žádné komentáře:

Okomentovat