Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

neděle 28. června 2015

Kdy si ČR začne vážit zemědělské půdy?

Evropská unie před vstupem deseti nových zemí žádné předpisy na ochranu půdy neměla, avšak v okamžiku vstupu nových členských zemí se setkala se zcela jiným přístupem k půdě a údržbě krajiny. Proto v Bruselu začali přijímat pravidla, aby chování zemědělských podniků v nových zemích usměrnili a jeho negativní důsledky omezili.

 Pro zemědělce v západní Evropě jsou tato opatření zbytečná a směšná, protože se podle nich již dávno řídí. Na Západě má půda úplně jinou hodnotu, protože nikde v Evropě neproběhlo tolik drastických zásahů státu do vlastnictví zemědělské půdy jako v českých zemích a na Slovensku. Čtyřicet let bezplatného užívání půdy se zapsalo do podvědomí českého venkovského obyvatelstva. I v současnosti je daleko více půdy propachtováno než v západních zemích. Spousta vlastníků půdy je docela spokojena s tím, že jejich pozemky někdo vůbec obdělává a spokojí se i s tím nejmenším symbolickým nájmem a pokud se objeví zájemce, hlavně stát, s lehkým srdcem půdu prodávají. V tom je rozdíl mezi vlastníkem, pro něhož je půda zdrojem obživy, a českým vlastníkem, pro něhož je půda  zátěží způsobující mu jednou za pět nebo deset let starosti s podpisem nájemní smlouvy.

Vztah vlastníků k půdě se odráží i v myšlení a jednání politiků. Takže došlo k paradoxu, že je několikanásobně více chráněna méně cenná lesní půda, kterou jsou měšťáci ochotni bránit svými těly, než nejlepší zemědělská půda, která se stává lehkou kořistí pro stavbu skladů, parkovišť a bezduchých osad. Navíc ochráncům životního prostředí, kteří prosazují zákony na ochranu několika stromků v kdejaké chráněné oblasti, nevadí, že místo tradičního obdělávání zemědělské půdy (kultivace, statková hnojiva, pícniny, luskoviny, okopaniny) jsou při velkovýrobním způsobu obdělávání tisíce hektarů polí zasypávány a zalévány umělými hnojivy a chemickými přípravky. Nevadí jim nesmyslné lány, z níž zásluhou eroze je spolu s chemikáliemi do vodních toků splavována nejlepší ornice. Nevadí jim, že to změnilo - a pořád mění - život v přírodě. 

Hospodaření bez živočišné výroby (pastvou skotu se hnůj nevyrobí), kdy se úrody bude dosahovat jen dalším a dalším zvyšováním dávek umělých hnojiv a chemických přípravků, jednou musí zkolabovat. Kdo však se má na ochranu české zemědělské půdy postavit? Ochránci životního prostředí to nebudou, ti mají dobrou obživu zajištěnou hlavně u automobilového průmyslu (zpoplatnění a vyřazování starších aut kvůli emisím), nehospodařící vlastníci půdy také zájem nemají, zemědělská velkovýroba teprve ne, ta chce vysoké sklizně za každou cenu. Zasáhnout mohou jedině spotřebitelé na celém světě a chtít potraviny vyráběné tak jako před rokem 1950. Od českého spotřebitele s komunistickým myšlením to čekat nelze.

Žádné komentáře:

Okomentovat