Poslanci EP ve středu ve Štrasburku odhlasovali od roku 2030 zákaz používání některých jednorázových obalů používaných při prodeji nezpracovaného čerstvé ovoce a zeleniny, a jednotlivých obalů, jako je například cukr. Cílem je do roku 2040 postupně snížit množství obalového odpadu v EU alespoň o 15 procent. (S konvičkou pro mléko se zatím chodit nebude.)
V budoucnu budou platit přísnější předpisy pro všechny obaly. Až na určité výjimky, například u textilu, keramiky nebo pryže, musí být všechny obaly recyklovatelné. U vnějších obalů nesmí podíl prázdného prostoru v budoucnu překročit 50 procent.
Od roku 2030 nesmí být neošetřené ovoce a zelenina vážící méně než jeden a půl kilogramu k dispozici v plastovém obalu. Další příklady: plastové nákupní tašky v supermarketu již nejsou nutné a kufr nebo taška nesmí v letadlech být zabaleny do plastu. V budoucnu se restauratéři budou muset smířit s tím, že si spotřebitelé přinesou vlastní nádoby na přepravu potravin. Kromě toho se očekává, že do konce desetiletí nabídnou deset procent svých produktů v opakovaně použitelných obalech.
Po hlasování na plenárním zasedání Evropského parlamentu musí nová pravidla potvrdit také státy EU. Obvykle se jedná o formalitu. Podle nejnovějších údajů statistického úřadu EU Eurostat bylo v roce 2021 v EU vyprodukováno 188,7 kilogramů obalových odpadů na obyvatele.
Sdružení komunálních podniků uvítalo přijetí pravidel parlamentem. "Historicky vysokou úroveň obalového odpadu lze snížit pouze tehdy, bude-li podporováno opětovné použití a recyklace," uvedl místopředseda Komise Patrick Hasenkamp.
Žádné komentáře:
Okomentovat