Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

středa 18. června 2014

Fotbal a televize k sobě patří. Skladník vzpomíná.

Je tady opět to období, kdy mnozí příznivci fotbalu tráví noci u televizorů. Je to vymoženost vidět, jak se právě hraje v Brazílii. Kdyby při mistrovství světa se jednalo jen o vlastní hru, mohlo by se hrát pořád na jednom místě, bez diváků v hledišti a vysílat to do světa. Hřiště jsou všude stejná. Jedná se však o možnost nahlédnout do prostředí, ve kterém se hraje. I když se způsob života lidí na světě sbližuje, pořád jsou rozdíly.

Nedá mi to, abych nevzpomněl na to slavné mistrovství světa v Chile, odkud českoslovenští fotbalisté přivezli stříbro za druhé místo. Tenkrát ještě přímé televizní přenosy nebyly. Utkání byla natáčena a pásky odesílány letecky do Evropy. V televizi bylo možné zápasy sledovat až druhý den, kdy už dávno byly známé výsledky. Ani to nebylo technicky jednoduché, hlavně pro Československou televizi.

Jestliže byla Evropa rozdělena politicky na Západ a Východ, musela být rozdělena i televizně. Byly dva systémy vysílání (PAL a SECAM) a byly dva spolky televizí (Eurovize a Intervize). Za předávání pořadů se muselo platit. Vysílání samozřejmě bylo černobílé.

U nás byl v té době televizor ještě vzácností. Televizory byly drahé a byly nedostatkovým zbožím. Kupovaly je nejdříve podniky a obce do svých kulturních zařízení. V roce 1962 jsem fotbal (záznam) sledoval buď v čekárně na nádraží nebo ve škole, kam MNV umístil televizor.

 Přímé přenosy vysílal jen rozhlas. Jak vypadal přenos rozhlasového signálu z Chile do Prahy? Někdy bylo i několik minut, dobré slyšitelnosti. Československý rozhlas zřejmě nepočítal, že náš tým postoupí, proto tam poslal jen jednoho reportéra Karla Malinu. Tenkrát ještě se víc šetřilo, než o šetření mluvilo.

Zahradníček Josef

Žádné komentáře:

Okomentovat