Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

středa 23. prosince 2015

Francie chystá vpád do Libye, v níž se zabydlel IS.

Francouzská armáda připravuje zásah proti Islámskému státu v Libyii a vláda hledá pro intervenci mezinárodní koalici. Tyto spokulace se objevují ve francouzském tisku. Nutnost zlikvidovat Islámský stát v této severoafrické zemi je nyní životně důležitá nejen pro Francii.

Generální štáb francouzské armády zůstává samozřejmě o plánech zásahu velmi diskrétní. Podle tisku se však časový horizont upřesňoval teprve v posledních dnech. K vymýcení „rakoviny Islámského státu a jeho libyjských metastáz“ se vojenská akce považuje za nezbytnou v horizontu šesti měsíců.

Průzkumné lety již potvrdily, že se Islámský stát tlačí k pobřeží u Syrty, k ropným polím a také k příhraničním oblastem na jihu. Zatímco se Evropa bedlivě snaží sledovat boje s islamisty v Sýrii a Iráku, kde na jejich pozice útočí západní státy a v Sýrii i Rusko, tady se Islámský stát dostává skoro nepozorovaně jen několik set kilometrů od evropského pobřeží, aniž by mu na zemi bránila relevantní vojenská síla, jako tomu je v Sýrii a Iráku. V Libyii panuje po svržení  režimu Muammara Kaddáfího dvojvládí, nestabilní situace nahrává vojensky i politicky Islámskému státu.

Žádné komentáře:

Okomentovat