Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

pátek 1. dubna 2016

Odchod V.Británie z EU by zkomplikoval život mnoha fotbalistům

Radikální změna, více než stovka fotbalistů anglické Premier League v ohrožení… To jsou možná nečekané důsledky případného odchodu Velké Británie z Evropské unie, o kterém budou Britové rozhodovat 23. června v referendu. Pokud by se takzvaný „Brexit stal skutečností, v problémech by se rázem i ocitli Češi na Ostrovech působící.

V současnosti hráči ze zemí Evropské unie nepotřebují v Británii pracovní povolení – to by se ovšem s „Brexitem změnilo, obzvlášť když omezení zahraničních pracovníků je pro britské euroskeptiky jedním z hlavních důvodů k odchodu z EU.

Fotbalisté ze zemí mimo EU musí pro automatické přidělení povolení splňovat přísné podmínky, které závisí na jejich působení v reprezentaci své země. Celkem by bylo ohroženo 332 hráčů z první a druhé anglické ligy a skotské nejvyšší soutěže.

Jen v Premier League by to bylo více než sto fotbalistů, včetně dvou hvězd téhle sezony, N’Gola Kanteho z vedoucího Leicesteru a Dmitri Payeta z West Hamu. Oba sice tento v reprezentační pauze hráli za Francii a dokonce dali gól, nicméně na pracovní povolení by nedosáhli.

O něm by si mohl nechat zdát i Libor Kozák v Aston Ville či třetí brankář Evertonu Jindřich Staněk, problémy by měl pravděpodobně i Jiří Skalák ve druholigovém Brightonu. Naopak Tomáš Rosický i Petr Čech by u Home Office (úřad, která pracovní povolení vyřizuje) mohli uspět bez problémů, ovšem administrativě by se nevyhnuli.

Pravidla pro automatické udělení pracovního povolení
- Hráč ze země, jejíž reprezentace je na žebříčku FIFA do desátého místa, musí odehrát minimálně 30 procent soutěžních mezinárodních zápasů v posledních dvou letech (hráči do 21 let za rok).

- Reprezentant ze země na 11. – 20. místě musí zasáhnout do 45 procent zápasů.

- Pro země na 21. – 30. místě roste procento na 60, pro další dvacítku na žebříčku je to 75 %.

- Kdo tyto podmínky nesplňuje (třeba reprezentant Norska či Nigérie, které jsou v žebříčku až za první padesátkou), si může podat žádost o výjimku, za níž mimochodem zaplatí 5 tisíc liber (asi 170 tisíc korun) – speciální komise pak uchazeče oboduje podle různých kritérií od přestupní částky až po zápasy odehrané v šesti top evropských ligách a může doporučit výjimku.

Další zase zdůrazňují, že by omezení počtu cizinců v anglických klubech mohlo mít blahodárný vliv na budoucnost tamního fotbalu – konečně by totiž mohli dostat větší prostot domácí nadějní hráči. Všichni se ovšem shodují, že vyrovnat se s případnou náhlou změnou legislativy by rozhodně bylo (minimálně nárazově) hodně složité. Jestli bude muset ostrovní fotbal tenhle náraz zvládnout, se dozvíme v červnu.

Češi v nejvyšších soutěžích v Británii
Anglická Premier League:
Petr Čech (Arsenal)
Tomáš Rosický (Arsenal)
Jindřich Staněk (Everton)
Libor Kozák (Aston Villa)

Anglická druhá liga (Championship):
Daniel Pudil (Sheffield Wednesday)
Matěj Vydra (Reading)
Jiří Skalák (Brighton)
Tomáš Kalas (Middlesbrough)
Filip Twarzdik (Bolton)

Skotská první liga (Premiership):
Dan Twarzdik (Motherwell)
Tomáš Černý (Patrick Thistle)


Žádné komentáře:

Okomentovat