Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pátek 28. června 2019

Rekordně nízký tlak vzduchu v Moskvě

28 июня атмосферное давление в Москве опустится до рекордного минимума.

«Это уже абсолютный минимум атмосферного давления для этого дня июня. Предыдущий рекорд принадлежал 1956 году и составил 732 мм рт. ст. 29 июня с отходом циклона на северо-восток от Москвы давление перейдет на рост, повысившись на 10 единиц, но будет еще ниже нормального. И только в последний день июня оно приблизится к летней норме», — говорится в сообщении.

Атмосферное давление действует на все предметы, находящиеся в атмосфере, и на поверхность планеты. На земной поверхности оно изменяется время от времени и от места к месту. В том числе на эти изменения влияют медленно движущихся областей высокого давления (антициклоны) и относительно быстро перемещающиеся огромные вихри (циклоны), в которых господствует пониженное давление.

«Из-за перепадов атмосферного давления ухудшение самочувствия возможно не только у метеочувствительных людей с сердечно-сосудистыми заболеваниями, но и у вполне здоровых. Специалисты рекомендуют ограничить физические нагрузки, не переутомляться, соблюдать режим труда и отдыха», — отмечается на сайте.

В научном сообществе нет однозначного мнения о том, насколько серьезны эффекты изменения давления на самочувствие человека (за исключением резких и быстрых перепадов, как при подъеме в горы). Так, исследователи из Калифорнийского университета не выявили влияния низкого атмосферного давления на пациентов с хроническими мигренями. Оказалось, что с поправкой на иные факторы (низкое содержание кислорода, большое количество пыли в воздухе и т. п.), связи не наблюдается.

При этом, однако, если мигреням сопутствуют депрессия, тревожные расстройства, головня боль от медикаментов, то люди все же более склонны к ухудшению самочувствия при понижении давления. Впрочем, это можно объяснить и нестабильным настроением, которое дополнительно ухудшается из-за дождливой погоды, а также тем, что испытуемые могут ожидать появление боли и она наступает из-за их переживаний, а не из-за изменений давления.

pondělí 24. června 2019

Srážka stíhaček ve východním Německu

Letectvo  Bundeswehru ohlásilo dnes černý den. Po dlouhé době se srazila dvě stihačky Eurofighter. Stalo se to ve vzdušném prostoru severovýchodně od Malchow (kraj Mecklenburgische Seenplatte. 
Jeden pilot, jehož letadlo zřejmě začalo ve vzduchu hořet, zahynul, druhý byl zraněný nalezen v korunách stromů. Vrtulníkem byl dopraven do nemocnice.

Spolkový ministr obrany  Ursula von der Leyen informoval příbuzné mrtvého pilota. Poděkoval hasičům, policii a lidem z místa tragedie, kteří se zapojili do záchranných prací. Štěstím bylo, že pádem letadel nebyla zasažema obec Nossentiner, v jejíž katastru letadla spadla. Z letadel byly nalezeny je rozbité zbytky.

Mluvčí letiště z Roztocku, odkud oba piloti vzlétli uvedl, že oba měli sedadla schopná katapultování. V havarovaných letadlech nebyla žádná munice.

První letní den v Coloradu napadlo 60 cm sněhu

Zatímco ve střední Evropě se chystáme na tropický letní týden, v na tzv. americkém (divokém) západě v USA, v hornatém státě Colorado, napadlo první letní den Slunovratu 60 cm sněhu. Příroda je nevyzpytatelná, dokáže stále překvapovat.

Sníh překvapil lidi i v dalších horských oblastech, v zimním lyžařském areálu Steamboat, severozápadně od Denveru, se zase lyžuje. Meteorologická služba varuje návštěvníky, že zimní podmínky můžou trvat celý týden. Zřejmě se opakuje studený začátek léta, jaký by zaznamenán v roce 1928.

úterý 18. června 2019

Bude západní Evropa komunistická, východní křesťanská?

 Kennethem Abramowitz (68), člen republikánské strany v USA,tvrdí, že normální Američané věří ve dvě věci: v ústavu USA a v Bibli, což pro Židy znamená Starý zákon, pro křesťany ještě Nový zákon. Takto žijící lidé prý tvoří zhruba třetinu obyvatelstva. Židovské a sionistické organizace podporuje zejména proto, že Izrael považuje za základ západní civilizace.

„Ty položili Židé před 3800 lety a křesťané se k nám připojili před 2000 lety, čímž vznikla nejúspěšnější civilizace světa, kam dnes patří s trochou nadsázky zhruba tři a půl miliardy lidí. Nyní se hraje o to, zda se zbytek připojí k nám, nebo to bude naopak,“ říká Abramowitz, který varuje před rostoucím antisemitismem nejen v USA, ale i v EU. „Je to epidemie, kterou musíme zastavit. Pokud se nám to nepodaří, přijde řada na křesťany,“ míní.

Abramovitz považuje EU za umírající organizaci, protože svým občanům prý není schopná zajistit fyzickou ochranu, nevykazuje výrazný ekonomický růst a nedokáže ochránit ani vlastní kulturu. „Vláda, která tyto tři základní úkoly není schopná plnit, nemá nárok na existenci. Čeká vás úpadek stejně jako západní civilizaci. Avšak trendy ve východní Evropě považuji za pozitivní, podle mého názoru polovina západní Evropy se časem přestěhuje sem,“ tvrdí Abramowitz

Během příštích dvou generací a bude to kvůli rostoucí aktivitě komunistů a politického islámu. „Pokud se tyto dvě skupiny spojí a dostanou se v západní Evropě k moci, tuto část kontinentu zničí. Křesťané se tedy mají čeho obávat. A ptám se, zda i za sto let budou v Evropě žít křesťané. Ve východní Evropě určitě, v západní už možná ne,“

pondělí 17. června 2019

Americké zemědělství je velká jedová chýše

Ve Spojených státech je používána spousta přípravků na ochranu rostlin, které jsou v jiných zemích zakázané. Uvádí to časopis „Environmental Health,“ který srovnává více než 500 účinných látek používaných v USA s jejich používáním v EU, Brazílii a Číně.

85 látek používaných v USA, je v ostatních sledovaných zemích zakázáno. Dalších 13 látek je povoleno jen v některé zemi. Z 85 zakázaných látek je 58 procent herbicidů a 20 procent intesikcidů. Zbytek jsou fungicidy a látky působící současně jako fungicidy a insekticidy. V roce 2016 bylo v USA použito 600 milionů kg pesticidů. Z použitých produktů je jich 72 v nepoužitelných v EUJejich podíl je 161, milionu kg, neboli 27 procent.

V Brazílii je z přípravků používaných v USA zakázáno 17 přípravků, v Číně 11 přípravků. Studie se zaměřila i na používání účinných látek Paraquat a Phorat, jejichž licence má ve srovnávaných zemích skončit. Mimo USA jsou látky 2,4 DB; povoleny v Belgii, Itálii, Francii, a Nizozemsku.

Podle názoru autorů analýzy je regulace pesticidů v USA velmi těžká kvůli právním nejasnostem a politickým tlakům. Nejjednodušeji se zde zákazu používání dosáhne, když výrobci nebezpečné látky dobrovolně stáhnou z trhu. 


pátek 7. června 2019

Do Madety půjde méně mléka

Největší česká mlékárna Madeta přijde od 1. července o dodávky 200 tisíc litrů mléka denně, které jí dodávalo Mlékařské a hospodářské družstvo JIH. Družstvo nebude mléko dodávat MADETĚ, ale německé mlékárně Goldsteig v Chamu. Pro Madetu to může znamenat roční propad tržeb až miliardu korun. Důvodem ke změně odběratele je cena, která je v Německu vyšší.

Madeta letos plánovala tržby 5,2 miliardy korun. Jihočeská mlékárna denně zpracuje 950 tisíc litrů mléka. Madeta bude muset podle Teplého snížit výrobu trvanlivého mléka i omezit sušení mléka. „Budeme vyřazovat výrobky. To všechno platí, pokud neseženeme mléko. Říkají, že tam dostanou víc a že tam (v Chamu) dostanou akcie. Není to z cenových důvodů, za loňský rok od nás mají nejvyšší cenu v republice,“ řekl generální ředitel Madety Milan Teplý.

 Do Chamu nyní JIH dodává 450 tisíc litrů mléka denně, od července to bude řádově 650.000 litrů. Do Madety bude JIH od července dál dodávat asi 430 tisíc litrů mléka denně. K tomu, že v Goldsteigu získá JIH akcie, se nechtěl vyjádřit. „Důvod je ekonomický, cena mléka. Není to konkrétní cena v daném měsíci, ale dlouhodobě byla cena v Německu vždycky vyšší o nějakých 30, 40 haléřů, ale bylo období, kdy byla vyšší i o korunu,“ řekl předseda představenstva JIH Karel Bednář. JIH tak bude nově polovinu produkce dodávat do Německa, polovinu do České republiky. Madeta měla teď 230 dodavatelů, přijde asi o 40 z nich. Přestanou jí dodávat výrobci  z okresů Český Krumlov a Jindřichův Hradec.

JIH má pod kontrolou 16 procent českého trhu s mlékem, denně zobchoduje 1,32 milionu litrů mléka. JIH má asi 190 členů - prvovýrobců.  Madeta zpracuje 950 tisíc litrů mléka denně. Má čtyři výrobní závody - v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Má 220 dodavatelů mléka. Firma zaměstnává 1500 lidí. V roce 2016 měla Madeta konsolidovaný zisk po zdanění 371,2 milionu korun, konsolidované tržby 5,25 miliardy korun.