Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

úterý 31. prosince 2019

Švýcarsko bude hlasovat o volném pohybu osob

Vztahy mezi Evropskou unii a Švýcarskem se ustálily, jsou navenek bezproblémové. Ne všechno, především klid, všem lidem ve Švýcarsku vyhovuje, a tak je připravováno na 17. května 2020 referendum o zákazu volného pohybu občanů EU a Švýcarska. 

Touto zatím neoficiální iniciativou SVP se Švýcarsko dostává na rozcestí. Pokud by s ní voliči souhlasili, měnily by se i další zaběhlé vztahy mezi EU a Švýcarskem. Řada významných švýcarských politiků doufá, že občané jsou rozumní a iniciativu zamítnou. Volný pohyb v zemích EU je především jejich výhoda.

Do 17. května budou  řešeny především nejasnosti v obchodních pravidlech mezi EU a Švýcarskem. EU neuznává švýcarskou bursu a některé švýcarské bankovní operace, což někteří občané Švýcaři chápou jako diskriminaci. Není dořešen spor v oblasti uznávání lékařské techniky a zdravotních pomůcek. Určitou nadějí pro švýcarské politiky je nová EK, která nebude pod vlivem Jean-Claude Junckera. Komisař EK Johannes Hahn řekl v Radiu SRF, že EK nebude při urovnávání vztahů se Švýcarskem spěchat, že má jiné povinnosti, EU však má svá základní pravidla, od nichž neustoupí.

Před dvaceti lety odstoupil ruský prezident Boris Jelcin

31. prosince 1999 rezignoval na svou funkci první postsovětský ruský prezident Boris Jelcin.Jeho funkční období tak skončilo několik měsíců před novými prezidentskými volbami. Jelcil zdůvodnil svoji rezignaci potřebou země, aby do nového tisíciletí šla s novými lidmi včele, kteří nejsou zatíženi minulostí. 

"Rozhodl jsem se po dlouhém namáhavém přemýšlení, že dnes odstoupím z funkce," řekl Jelcin. "Rusko musí do nového tisíciletí vstoupit s novými tvářemi, s novými inteligentními, silnými a energetickými lidmi." Ve svém projevu na rozloučenou Jelcin oznámil, že do řádných voleb Rusko povede jako prezident Vladimír Putin.

Jelcinovo odstoupení vyvolalo v Rusku velké překvapení, i když v té době už byla jeho popularita malá. Už to nebyl ten dobrý, energický a veselý muž, bylo mu 68 let, v roce 1996 podstoupil operaci srdce. O Jelcinově odstoupení věděl úzký okruh lidí (Putinovi to oznámil 14. prosince 1999), i když už delší dobu se na veřejnosti leccos šuškalo.

neděle 29. prosince 2019

Kак Вацлав Гавел возглавил Чехословакию

30 лет назад драматург Вацлав Гавел был избран первым президентом Чехословакии. До этого он не имел к политике никакого отношения, но благодаря своей критике властей стал моральным авторитетом для всей страны. Возглавив «бархатную революцию», Гавел объединил разные политические силы. При этом во время своего президентства он активно продвигал курс в НАТО и даже поддержал операцию против Югославии.

29 декабря 1989 года к власти в Чехословакии пришел драматург Вацлав Гавел — известный критик социалистического строя. Человек, не имевший, по сути, никакого политического опыта, стал первым президентом посткоммунистической Чехословакии, а потом — после распада ЧССР — первым президентом Чехии.

Во время «бархатной революции» — массовых мирных выступлений граждан — именно Гавел становится главным лидером протеста. Это произошло благодаря так называемому «Гражданскому форуму» — общественному движению сторонников перемен.

В ноябре 1989 года представители «Форума» начали переговоры с властями, которые привели к отмене руководящей роли Компартии Чехословакии, фактически произведя демонтаж социалистического режима в этой стране.

К тому времени именно Гавел стал главным моральным авторитетом для многих жителей Чехословакии. Успешный драматург, он начал свою карьеру как литературный критик. Его социальные пьесы с трудом проходили цензуру внутри страны, однако попали за границу и получили хорошие отзывы. Это, конечно, не понравилось властям, но отношение к Гавелу изменилось после событий Пражской весны 1968 года.

В 1975 году он пишет открытое письмо тогдашнему лидеру Компартии Чехословакии Густаву Гусаку. В большом и подробном послании Гавел обращается к Гусаку с уважением и даже отмечает определенные экономические успехи тогдашней Чехословакии. Это ,тем не менее, — жесткое письмо, где он говорит, что коммунистический режим фактически не дает развиваться культуре и общественной мысли.

«Осмеливаюсь утверждать, что — вопреки всем привлекательным внешним фактам — внутренне наше общество не только вовсе не консолидировано, но, наоборот, погружается во все более глубокий кризис, который в чем-то даже опаснее всех тех кризисов, какие памятны нам по нашей новейшей истории», — писал Гавел.

Гусак на письмо не ответил, через несколько месяцев он был избран президентом Чехословакии, а Гавел через два года будет приговорен к 14 месяцам тюрьмы условно за антигосударственную деятельность. Впоследствии его вновь арестовали и осудили на 4,5 года лишения свободы. Однако по состоянию здоровья наказание было заменено домашним арестом.

Как позже вспоминал архиепископ Доминик Дука, бывший сокамерник Вацлава Гавела по Борской тюрьме, в которой они вместе в 1980-е годы отбывали заключение по политическим обвинениям, Гавел размышлял о главном девизе своей жизни. Первоначально он звучал как «правда и справедливость победят ложь и ненависть».

Впоследствии Гавел заменил в этой строке одно из слов. В окончательном варианте девиз начал звучать так: «Правда и любовь победят ложь и ненависть». «Тогда я сказал ему — Вацлав, ты отказался от мести, а значит, ты не такой агностик, каким кажешься многим», — рассказывал священник.

pondělí 23. prosince 2019

Občanka ČR kradla v Rakousku brambory.

Zajímavou zprávu uvedl rakouský deník NÖN. Zpráva jistě nepotěší slušné lidi v České republice.

V sobotu 21. prosince 2019 v půl páté odpoledne se kdosi vloupal do prodejního stánku v Gmündu a odcizil tam brambory a jinou zeleninu v celkové hodnotě 50 eur (1.300 Kč). V neděli byl zloděj identifikován a zadržen. Je jím třicetiletá občanka z České republiky.

sobota 21. prosince 2019

Rakušané začínají slavit MDŽ

V českých krajích skončily, až na výjimky, hromadné oslavy Mezinárodního dne žen už před třiceti lety, ale v Rakousku tento svátek začínají ženy slavit. Zatímco v Československu se MDŽ slavíval hlavně kvůli jídlu, pití a veselé náladě, Rakousku jsou důvodem oslav více podnikatelské zájmy. 

Na první rakouský MDŽ (Frauentag) konaný v roce 2019 v galerii v Linci přišlo 1500 lidí. Pořadatelem byl hornorakouský deník OÖN, který už připravuje na 6. března 2020 druhý ročník oslavy svátku žen. Budou nabízeny informace o politice, o budování kariéry, o hospodaření, zdravotnictví, módě, vaření a vzdělání. Předpokládá se zájem především žen.

Během oslavy se bude diskutovat u kulatých stolů. Témat bude hodně: politické, zdravotní, bezpečnostní, vzdělávací. Ženy se seznámí s možností sebeobrany a se způsoby vyjednávání o mzdě.

Taková oslava MDŽ by české pamětníky bouřlivých podnikových oslav v 70. a 80. letech asi moc neuspokojila. Třeba i Rakušané jednou přijdou na to, peníze nejsou vždy až na prvním  místě.

čtvrtek 19. prosince 2019

Na Slovensku začíná soudní proces s vrahy novináře Kuciaka

Na Slovensku začíná netrpělivě očekávaný soudní proces s lidmi obviněnými z vraždy novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnirové. 27letý muž a jeho partnerka byli zastřeleni 21. února 2018. Je to největší soudní proces v novodobé historii Slovenska. Tento proces ukáže, zda je v demokratické zemi EU svoboda tisku důležitější než nekalé zájmy některých podnikatelů.

Ve svém posledním, posmrtně publikovaném článku pro internetový portál „aktuality.sk“ Kuciak informoval o působení italských podnikatelů napojených na mafii, kteří mají kontakty i v nejvyšších vládních místech na Slovensku. Vražda rozhoupala Slovensko sociálně a politicky, po celé zemi došlo k masovým protestům. Nakonec musel sociálně demokratický předseda vlády Robert Fico rezignovat, zůstává však hlavou největší vládní strany Směr.

Tak rozsáhlé vyšetřování jako v případě této dvojnásobné vraždy Slovensko ještě nikdy nezažilo. Při vyšetřování byly odhaleny některé záhady pozadí vražd. Na konci září loňského roku byli na jihu země zatčeni čtyři podezřelí. V březnu 2019 byl obviněn slovenský podnikatel Marian Kočner jako iniciátor vraždy.  Do slovenských medií a na veřejnost pronikly informace, že Kočner je jen nastrčenou figurkou, v pozadí vraždy prý jsou jiní a vlivnější lidé.

pátek 13. prosince 2019

Anglie volila návrat do minulosti

Včerejší parlamentní volby ve Velké Británii se konali přesně po 100 letech od prosince 1919, kdy Britové poprvé v historii šli k volebním urnám. Od té doby volili už mockrát, většinou volili tu stranu, která slibovala větší nadřazenost Angličanů nad zbytkem světa.

Ani letošní volby nebyly výjimkou. Skutečností také je, že skoro nikdy volby Británii nesvědčily, za 100 let od prvních voleb se Velká Británie z pozice světové velmoci č. 1 dostala na úroveň ostatních velkých evropských států. EU ovládají Německo a Francie. A to Angličan pyšnící se tradicemi země těžko přenáší přes srdce.

V roce 1919 Velké Británii patřila území:
Anglie a Wales - 38 000 000 obyvatel
Skotsko  - 4 800 000
Severní Irsko - 1 250 000
Man  49 000
ostrovy s vojenskými základnami 216 000
Svobodný stát Irsko - 2 900 000
Gibraltar - 17 000
Malta - 230 000
Kypr - 336 000
Palestina - 887 000
Arabské státy - 900 00
Indie - 354 900 000
Nepál - 5 640 000
Aden - 275 000
Cejlon (Srílanka) - 5 422 000
Malajsie - 3 700 000
Borneo - 238 000
Honkong - 980 000
Maladivy a ostrovy 1 300 000
Sudan - 5 400 000
Nigerie - 19 500 000
Jižní Afrika - 7 800 000
Uganda - 3 300 000
Ostatní území v Africe 18 000 000
Kanada 9 100 000
Jamjka 900 000
Trinidat - 400 000
Britská Guyana 307 000
Falklandy 2 200
Ostatní území v Americe - 2 100 000
Australie a Oceanie - 9 000 000
Antarktida - 1 900

Kolik Velká Británie za uplynulých 100 let ztratila obyvatel se zjistí po sečtení výše uvedeného počtu obyvatel před 100 lety a odečtení současných 66 milionů.

středa 4. prosince 2019

Krávy patří do lesa

Už po sedmi letech pokusné pastvy dobytka v kolumbijských lesích jsou výzkumníci nadšeni. Lesní pastva je úspěšná z mnoha stránek. Hlavně se zmenšuje uhlíková stopa a také zvyšuje produkce dřeva.

V lesích se skot živí mimo trávy i listím a lesními plody. Lesy jsou vyčištěny, což zlepšuje produkci dřevní hmoty. "Agroles je dobrý pro zúrodnění lesní půdy, les likviduje emise z dobytka a váže CO2, zvyšuje se produkce dřeva. Je to příspěvek k zmírňováni změn klimatu." říká jeden z farmářů zapojených do akce Agroles. Nezanedbatelná je užitkovost zvířat, které v lese rychleji rostou a krávy více dojí. U zkoumaných lesních farem je udáváno zvýšení užitkovosti stád o 36,5 procenta.

pondělí 2. prosince 2019

Šílenci útočili v Haagu, Londýně i z Řeporyjí


V Haagu byli pobodáni v pátek večer na hlavní obchodní ulici tři lidé, v Londýně byly u London Bridge, na místě, kde došlo k teroristickému útoku v létě r. 2017, ubodány dvě osoby.

V Haagu došlo k incidentu v Grote Marktstraat. Haagská policie hledá muže ve věku 45-50 let, který měl šálu, černou bundu a šedivý teplákový komplet. Policejní mluvčí v Haagu uvedla, že není jasné, zda šlo o teroristický incident. 

V Londýně u London Bridge byly usmrceny dvě osoby a tři byly zraněny. Kolemjdoucí útočníka zneškodnili, policie ho zastřelila. Bylo zjištěno, že útočník byl policii a rozvědce znám, byl elektronicky sledován a nedávno byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za teroristické trestné činy.

Útočník z Londýna se jmenoval Usman Khan, bylo mu osmadvacet let a před rokem byl propuštěn z vězení, kde byl předtím vězněn za přípravu atentátu proti londýnské burze. Útok provedl, přestože měl na sobě elektronické policejní zařízení, které monitorovalo, kam chodí a kde se vyskytuje. Jednal sám.  

Zatímco londýnská policie zaspala, tři udatní lidí z veřejnosti na  Usmana Khana zaútočili hasicím přístrojem a klem z velryby (z jedné místní restaurace). Jedním z nich byl polský kuchař jménem Lukasz, jemuž za statečnost chce polská vláda  udělit státní vyznamenání.

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), který klaunským způsobem v ruské televizi "Rossia 1" obhajoval vlasovce, učinil v Evropě dojem, že v České republice si lidé do odpovědných funkcí volí idioty.

neděle 1. prosince 2019

EURO2020 rozlosováno. ČR mezi tvrdou Anglií a splašeným Chorvatskem

CESKAREPRE byla vylosována do skupiny D. Našimi soupeři budou Angličané a Chorvaté. Co se týče třetího a posledního soupeře skupiny, tak ten bude znám až po skončení play-off Ligy národů. Konkrétně jím bude vítěž play-off Ligy národů C. Posledním soupeřem se tedy stane  vítězný tým z barážové skupiny: Skotsko, Norsko, Srbsko a Izrael.

"Zasmáli jsme se s trenérem Anglie, že se opět potkáme. Popřáli jsme si hodně štěstí. Už jsme se s nimi setkali, tak uvidíme, jak to dopadne tentokrát. Myslím, že i pro naše fanoušky je mnohem stravitelnější jet do Londýna a Glasgow, než třeba do Baku, kam jsme nikdo moc nechtěli. Naším cílem je určitě postup ze skupiny, i když si uvědomujeme, kdo proti nám stojí," uvedl trenér Jaroslav Šilhavý.

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko.
Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko.
Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy národů D (Gruzie, Severní Makedonie, Kosovo, Bělorusko), nebo A (Island, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko).
Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy národů C (Skotsko, Norsko, Srbsko, Izrael), Česká Republika.
Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy národů B (Bosna a Hercegovina, Slovensko, Irsko, Severní Irsko).
Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy národů A, nebo D, Portugalsko, Francie, Německo.