Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

středa 14. května 2014

Zemědělské dotace hrají dost velkou roli ve volbách do EP.

Zatímco v České republice je krátce před volbami do Evropského parlamentu klid, protože lidé mají promasírované mozky euro skeptickými medii, v západní Evropě se o volbách vážně diskutuje. Na rozdíl od českých občanů tam považují EU za svou instituci. 

Diskutují i zemědělci. Diskutují především o přímých platbách, které dostávají z EU. Přímé platby totiž hrají důležitou roli v jejich životě. Mají být vypláceny, nebo nemají?

Mezi zemědělci převažuje názor, že by jejich vyplácení mělo pokračovat. U ostatních občanů EU spíš převládá názor opačný, i když hodně lidí ví, že bez dotací pro zemědělce by se ceny potravin značně zvýšily, protože by jich bylo méně, možná by klesla i kvalita. Pro mnoho lidí by už byly nedostupné potraviny průměrné kvality. Informovaní občané EU také vědí, že zemědělství plní i jiné úkoly, především v ochraně životního prostředí, v udržení životaschopného venkova atd.

Ve volbách do EP však nebudou voleni zemědělci, nebo nezemědělci, ale politici-reprezentanti politických stran z jednotlivých zemí. Politické strany proto mají ve svých volebních programech i řešení otázek zemědělství, včetně přímých plateb.

Zachování přímých plateb má ve svém evropském program německá CDU-CSU, která má v EP nejsilnější zastoupení, přičemž požaduje větší podporu pro malé a střední zemědělské závody a podporu mladých zemědělců. Naopak by chtěla z přímých plateb vyřadit velké zemědělské podniky "Nechce je urážet spropitným."

SPD, druhá rozhodující strana v Německu, by chtěla přímé platby z Bruselu zrušit a peníze použít na rozvoj venkovských oblastí.

V postoji českých politických stran k přímým platbám z EU je známo hlavně to, že pro české zemědělce chtějí rovné podmínky jako mají zemědělci ve starých zemích EU a žádají u každého potravinového výrobku stejnou kvalitu ve všech zemích. O podpoře drobných zemědělců se asi zmínka nenajde v žádné straně, snad zrušení přímých plateb by některé strany chtěly.

K tomu, aby se některý z 21 českých poslanců v EP prosadil jako Roithová, k tomu jim těžko pomůže nacionalizmus a euroskepticizmus. To by měli vědět i voliči. Pokud chtějí, aby se i český občan stal ekonomicky rovnoprávným občanem EU, musí čeští politici, tedy i čeští poslanci EP, mít určitý respekt. Ten můžou mít jen tehdy, když budou prosazovat věci dobré pro všechny občany EU, nikoli jen být proti všemu a proti všem. Brusel má totiž dost velké ekonomické prostředky jak udržet rebelanty na uzdě. A nejen své členské země.

Žádné komentáře:

Okomentovat