Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

čtvrtek 5. dubna 2018

Zemědělství na Slovensku poznává mafiánské způsoby


Nejodvážnější východoslovenští zemědělci se sešli na tiskové konferenci v Moldavě nad Bodvou, kde informovali novináře o tom, co se v poslední době ve slovenském zemědělství děje.

V zemědělství se podle nich šíří strach, vlastníci jsou pod pohrůžkami fyzickým násilím nuceni půdu prodávat. Skupiny, které se chtějí dostat k zemědělské půdě jsou zřejmě napojeny až na ministryni zemědělství Gabrielu Matečnou.

„Žiadal som o predĺženie nájomných zmlúv z SPF, všetko dostala firma Šuchtovcov, išlo o 460 hektárov. Zostal mi len jabloňový sad a pod všetkým je podpis Matečnej. V roku 2015 som sa bránil pred Šuchtom, ktorý chodí mlátiť pšenicu a farmárov. Prvý deň mi rozbili hlavu, druhý deň auto. Tretí deň ma opäť na poli napadli obuškom, zastal sa ma náhodný človek,“ popsal své problémy jeden zemědělec.

„Syn chcel hospodáriť, všetky peniaze sme dali do strojov. Prenajali sme si pozemok, ten sme vyčistili od náletových drevín, mali sme všetky povolenia. Predvolali nás na políciu kvôli nelegálnemu výrubu so škodou vyše 40-tisíc eur. Za tým všetkým je pán Šuchta a vyšetrovateľka polície, ktorá je v blízkom rodinnom vzťahu s pani Roškovou, ktorá tento trojuholník riadi,“ sdělil na tiskové konferenci otec zemědělce, který po dvou telefonátech, kdy mu bylo vyhrožováno smrtí uprchl do Anglie.

Jiný rozlobený zemědělec informoval o tom, co se děje ve východoslovenském zemědělství, kde dochází i k fyzickému násilí: „Problémy robí skupina ľudí, ktorá sa prostredníctvom firmy v okolí Košíc snaží dostať pod kontrolu čo najviac pozemkov. Prišli za mnou a chceli, aby som im predal svoje. Odmietol som. Nakoniec ma zbili. Vyhral som s touto skupinou štrnásť súdnych sporov zo štrnástich. Napriek tomu sa neviem domôcť spravodlivosti. Poberajú dotácie na pôdu, ktorá mi podľa súdu patrí a dokonca majú exekútorom zakázaný vstup.“
Zdroj:Korzár

Žádné komentáře:

Okomentovat