Se středečním útokem na slovenského předsedu vlády Roberta Fica se do popředí dostala otázka rizikové radikalizace společnosti. V minulosti politik zveřejnil video, ve kterém hovořil o tom, že čeká, že pod vlivem progresivních médií někdo zavraždí jednoho z předních vládních politiků. Jde však o obvinění, kdy sám Fico před dvěma lety na prvomájové stranické akci v Nitře burcoval dvoutisícový dav vulgárními slogany o tom, že prezidentka Čaputová je americká kurva.
Neviditelná hrozba covid-19 je jedním z milníků, který odstartoval sérii událostí, jimiž od té doby svět prochází. S jeho ústupem se přihlásila energetická a ekonomická krize a započala ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Zlé události doprovázela po většinu doby vysoká inflace, teprve v posledních měsících začala postupně klesat. Oči světa se upřely mimo jiné na Blízký východ, kde Izrael čelil útoku teroristického hnutí Hamás a podnikl odvetné údery. Mrtví se počítají v desítkách tisíců.
V Evropě je to mimo jiné umocněno takzvanou »migrační krizí«, kdy důsledkem celého souboru popsaných událostí je to, že lidé odmítají naslouchat a chápat. V roce 2022 bylo na trhu práce EU zaměstnáno 9,93 milionu občanů ze zemí mimo EU, což odpovídá 5,1 procenta z celkového počtu pracujícího obyvatelstva EU.
Atentát na slovenského premiéra spáchal ve městě Handlová jednasedmdesátiletý muž z města Levice na jižním Slovensku. Důvody nebyly zveřejněny, je však téměř stoprocentně vyloučeno, že šlo o spiknutí. Vyšetřování ještě ani nezačalo, ale objevuje se řada spekulací.
Zdá se také, že česká media věnují atentátu mnohem více místa než slovenská, v ČR je viditelná snaha odvrátit podezření z toho, že Ficův konflikt s Fialovou českou vládou byl také v pozadí atentátu. Jsou zde určité obavy, že atentát na Slovensku může být inspirací pro některého českého ozbrojeného šílence.
Žádné komentáře:
Okomentovat