Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

sobota 8. srpna 2015

Komunistická výchova dnes sklízí plody

Letošní  průzkum IVVM konstatuje, že lidé v České republice nesnášejí Araby a Romy, zhoršuje se jejich postoj vůči Židům, Řekům, Němcům, Rakušanům a Srbům.

V roce 2012 hned několik průzkumů různých agentur ukázalo, že nadpoloviční většina Čechů si přeje vládu tvrdé ruky.

Protizápadnímu populismu a extremizmu se vědomě cesta otevřela za předsednictví Miloše Zemana, tento trend zeslábl za Vladimíra Špidly, ale během úřadování Jiřího Paroubka znova zesílil.

Média se dlouho ve své většině oficiálně držela "prozápadního" postoje, tzn. extrémistické postoje komentovala neutrálně, byť  osobní názory novinářů byly často extrémně předpojaté a od redakční linie se radikálně lišící.Faktem také zůstává, že většina  českých novinářů vyrostla v rodinách kdysi komunistických, kde mimo prospěchářství mnoho morálky nepochytila.

Ale již během poslední prezidentské kampaně byla xenofobie oficializována a stala se běžnou. Tak byl napadán Jiří Dienstbier, že je "Američan" a Karel Schwarzenberg za to, že je "Rakušan", v kampani Miloše Zemana účel světil prostředky, tedy figurovalo vymyšlené tvrzení, že Schwarzenbergova manželka pochází z rakouské "nacistické" rodiny, atd. Ti kdo volili nebo podporovali Miloše Zemana tak činili s vědomím, že se jedná o zastánce extrémních a mimořádně netolerantních názorů na ekologii, alternativní životní styly nebo islám (kromě jiného), a že se kandidát prosazuje extrémně manipulativní, neetickou volební kampaní.

S nástupem uprchlické krize se v českých mediích pokrytecký evropský novinářský trend radikálně zlomil a předpojaté texty šířící xenofobní nálady jsou nyní v ČR v zásadě novinářskou normou. A český občan? Ten nepátrá po morálce nebo objektivitě, zhltne to, co mu novináři předloží na talíři. (Jiří Krž, 8.8.2015)


Žádné komentáře:

Okomentovat