Ševětín |
Projekt elektrárny v Ševětíně vznikl před šesti lety. Díky tehdejším vysokým dotacím cen sluneční elektřiny se z fotovoltaik stal lukrativní byznys, který však kvůli otevřené státní pokladně získal nálepku "solárního tunelu".
Protimafiánský útvar policie ÚOOZ, podle informací Respektu, prověřuje zhruba stomilionovou sumu, která měla dorazit k jednomu ze dvou hlavních garantů stavby, olomoucké firmě IES Recycling. Je podezření, že je ČEZ vyplatil za takzvané vícepráce na stavbě, kterézřejmě nebyly provedeny.
Polostátní ČEZ zahájil v Ševětíně nákup obřích fotovoltaických parků. Obchod oznámil na silvestra 2009, když uvedl, že prodávajícím projektu i pozemků je neznámá firma Gentley. Kupní cena ani majitelé firmy s anonymními akciemi nikdy nebyli zveřejněni. Později pouze vyšlo najevo, že celý projekt i se stavbou na klíč vyšel ČEZ na téměř tři miliardy korun.
Že to byl výhodný obchod, naznačují jednoduché výpočty. Původní cena za firmu s projektem a pozemky totiž měla být kolem 350 milionů korun, ČEZ však za ni dal zhruba 450 milionů. Sto milionů, rozdíl mezi nákupem a prodejem, někam odteklo a nikdo neví kam. Stejně se neví, kde skončil zisk v řádu stovek milionů z celé výstavby Ševětína.
Jak je v ČR obvyklé, jednoduchý podvod bude vyšetřován několik let, až se podvodníkům dokonale podaří zahladit stopy. Tyto stopy se hodně vyskytují v blízkosti Ivana Langra, ředitele MI Invest, a několika firem kroužících v těsné blízkosti solárních elektráren a posílajících miliony na volební kampaň ODS. Toto je zásadní důvod obav, že podvody nebudou nikdy vyšetřeny.
Žádné komentáře:
Okomentovat