Pochodu proti nacionalismu v Praze se účastnilo asi 300 lidí. Za hudebního doprovodu vyrazilo ve čtvrtek dopoledne asi 300 lidí z Vrchlického sadů v Praze. Demonstrace Nacionalismus není alternativa míří do Jungmannovy ulice, kde podle organizátorů zazní projevy. Pochod doprovází asi dvacítka policistů, protestující nesou transparenty s protinacionalistickými nápisy. Skandují „Nikdo není ilegální" a „Nacionalismus tu nemá místo".
Akce se účastnili i Mladí zelení a Feministický blok. Před Lidovým domem, sídlem ČSSD, přečetli demonstranti kontroverzní výroky některých politiků a na dům házeli zmačkaný papír jako symbolický odpad, který je "tady doma".
„Když se říká nic než národ, neříká se nic. Nic, které se zaplňuje umělým strachem. Toho všeho využívají politici ke svým cílům. Zdá se, že co by ještě před pár lety nebylo přípustné, prochází bez větších rozpaků," řekla v projevu na Jungmannově náměstí zástupkyně Iniciativy Ne rasismu. Připomněla loňské vystoupení prezidenta Miloše Zemana ze 17. listopadu, kdy stál na jednom pódiu spolu s odpůrcem islámu Martinem Konvičkou
Policie zatím nemusela v souvislosti s akcí, kterou pořádá Iniciativa Ne rasismu, řešit žádný vážný incident. Jeden z účastníků se ale dopustil přestupku, protože jeho dodávka jela po chodníku. Podle informací na policejním webu se bude jeho jednáním zabývat pražský magistrát.
V prohlášení zaslaném organizátoři upozornili na to, že se podle nich hlavní proud politiky posouvá k populismu a autoritářství. Politici prý v lidech vyvolávají strach kvůli tomu, aby odlákali pozornost od reálných problémů.
V textu také organizátoři kritizují postoj české společnosti k Romům a uprchlíkům. „Demonstrace je odpovědí na to, že se rasismus v české společnost stává normou. Drtivá většina Čechů a Češek má negativní vztah k Romům a dalším lidem, kteří nejsou dost bílí na to, aby byli považováni za slušné Čechy," uvedla v prohlášení Lucie Hůlová.
Iniciativa Ne rasismu vznikla v roce 2010 jako studentská antifašistická organizace v reakci na údajně rostoucí xenofobní a fašizující tendence v české společnosti. Těžiště své činnosti vidí v praktické práci, pořádání přednášek a diskuzí v České republice i v zahraničí a především v pořádání veřejných shromáždění v ulicích.
Žádné komentáře:
Okomentovat