Většina zaměstnanců byla již několik měsíců doma a pobírala 60 procent průměrného výdělku. „Společnost SCB Foundry se v důsledku dramatického poklesu zakázek dostala do ekonomické krize, vzhledem k níž je nucena zastavit výrobní program a přijmout opatření ke snížení svých výdajů. Za těchto okolností není společnost schopna zachovat stávající počet zaměstnanců," uvedl písemně předseda představenstva společnosti SCB Foundry. Podle jeho slov se společnost rozhodla ukončit svůj výrobní program, a proto propustí všechny zaměstnance s ním spjaté. Výpověď dostanou do konce července pro nadbytečnost.
SCB Foundry vlastní slévárnu od roku 2007, ještě před čtyřmi lety tam pracovalo zhruba 500 lidí, byla jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů ve městě. „Společnost se zavázala, že všechny kroky spojené s hromadným propouštěním budou vedeny plně v souladu s platnými ustanoveními Zákoníku práce. Pracovní poměr všem skončí po uplynutí dvouměsíční výpovědní doby, tedy 30. září. Všichni zaměstnanci mají nárok na vyplacení odstupného," řekl předseda odborů českobudějovické slévárny Stanislav Mareš. O situaci ve slévárně odboráři obratem informovali vedení jihočeské pobočky Úřadu práce.
Slévárna České Budějovice vznikla začátkem 60. let 20. století jako pobočka ZVIL (Závody Vladimíra Iljiče Lenina) Plzeň. Byla postavena na zelené louce, na pozemcích o rozloze 73 hektarů. Zaměstnávala okolo dvou tisíc lidí, vyráběla ocelové odlitky hlavně pro železniční stroje.
Název ZVIL se v Plzni nikdy neujal, pro Plzeňsko to pořád byla Škodovka. Naopak v Českých Budějovicích to byl ZVIL. Koncem 60. let se plzeňskému koncernu oficiálně vrátil název Škoda, v Budějovicích se dlouho na nové jméno Škoda nemohlo zvyknout.
V roce 1990 se slévárna stala samostatným státním podnikem. Po dalších šesti letech ji převzala od Fondu národního majetku ostravská společnost Trival. Požadovanou cenu 240 milionů korun ale neuhradila a zanikla. V roce 1999 přešla slévárna do rukou ČKD Kutná Hora a v roce 2007 pod SCB Foundry. „Té se však nikdy nepodařilo slévárně vrátit zaniklý kredit. V roce 2013 zde přišlo o práci 500 lidí, od té doby se ukrajinskému vedení firmy nepodařilo nastartovat výrobu," dodal Švec
Žádné komentáře:
Okomentovat