Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pátek 26. června 2020

Otazníky okolo rakousko-českého přeshraničního zdravotnictví


Akce "Zdraví bez hranic" začala v roce 2013 v dolnorakouském Gmündu. Jejím údajným záměrem je poskytovat nemocniční zdravotní péči obyvatelům rakouským i českým. Jednou z významných fází je výstavby přeshraničního zdravotního centra v Gmündu, v těsné blízkosti řeky Lužnice, která tvoří hranici mezi oběma státy.

Od roku 2013 je v Zemské klinice Gmünd rychlá ambulantní zdravotní péče i pro české občany. V roce 2019 údajně bylo zde ošetřeno 1.600 pacientů z České republiky. V současnosti se Rakušané snaží dokončit jednání o možnosti provádět českým pacientům chirurgické zákroky a poskytovat hospitalizaci. Tuto akci pojmenovanou "Interreg Östereich-Česká republika," financuje částkou 370.000 eur (10 mil. korun) "Evropský fond pro regionální rozvoj,"
Výstavba přeshraničního zdravotního centra. Uprostřed starostka Gmündu Helga Rosenmayer.
Včera se kontrolního dne na staveništi přeshraničního zdravotního centra zúčastnili představitelé města Gmünd a šéfové stavebních firem, které jsou do výstavby zapojeny. O tom, jakým způsobem a pro jaké občany České republiky bude centrum sloužit, se doposud diskutuje. Podle nejasných návrhů by měly Zemská klinika i přeshraniční centrum sloužit v ČR jen obyvatelům Českých Velenic (3.500 obyvatel).

Rakušané sice zdůrazňují, že se jedná o společné rakousko-české dílo, ale jde spíš o peníze z Fondu pro regionální rozvoj EU, které jsou čerpány na Českou republiku. Na výstavbě se podílejí jen dolnorakouské firmy, pro které je zatím zajištěna částka 2,5 mil. eur (67 mil. korun). Ten, kdo trochu sledoval dění za hranicemi, ví, že gmündské malé nemocnici okresního formátu, i když kvalitně vybavené, několikrát hrozilo zrušení. Nyní funguje pod Zemskou klinikou. 

Není tedy těžké pochopit, že město Gmünd potřebuje na zachování dobré zdravotní péče peníze. Marně dlouhá léta sousedi za jižní hranicí čekají, že Češi budou mít takové příjmy, aby si u nich mohli zdravotní péči (a nejen tu) platit sami, nebo byli pojištěni u rakouských pojišťoven. Proto čarují s údaji o českých pacientech. Mimo Českých Velenic tam čeští lékaři nikoho nepošlou, protože jim to české pojišťovny nedovolí. A tak hloupí Češi zase nejsou, aby si za hranicemi sami platili ošetření, když jsou doma pojištěni. 

pondělí 22. června 2020

Putin navštívil nový chrám ruské armády

Ruský prezident Vladimír Putin navštívil katedrálu Vzkříšení Krista, jež bude novým hlavním chrámem ruských ozbrojených sil. Dnešní den byl stanoven k návštěvě, protože je 79. výročím začátku Velké vlastenecké vojny.

Putin si při návštěvě chrámu prohlédl muzejní sbírky "Cesty paměti," a položil květy k pomníků "Matek vítězek." Ceremoniálu se též zúčastnil patriarcha Cyril a ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Chrám Vzkříšení Krista je postaven v moskevské čtvrti Kubinka. Měl být slavnostně otevřen k 9. květnu při příležitosti oslav konce Velké vlastenecké války, ale kvůli pandemii koronaviru došlo na otevření až 14. června, kdy ho vysvětil Cyril, patriarcha Moskvy a všech Rusů.

Chrám a muzejní komplex budou otevřeny denně.

Pátý mistrovský titul pro trenéra Vrbu

Pátý mistrovský titul získaly už týmy ze tří zemí, které trénoval český fotbalový trenér Pavel Vrba. Včera se Vrba radoval, když jeho tým Ludogorec Razgrad v 27. kole nejvyšší bulharské soutěže vyhrál nad Beroe 2:1. Ludogorec už nemůže být předstižen. 

Poprvé se Vrba těšil z titulu v roce 2007 na Slovensku, když trénoval MŠK Žilina. Tři tituly pod jeho vedením získala Viktorie Plzeň (2011, 2013 a 2018). S Ludoborcem, který vede od letošního ledna, získal v roce 2020 svůj pátý mistrovský titul, o kterém říká, že si ho mimořádně cení kvůli nesmírně obtížným podmínkám letošního jara.

Jako trenér působil ještě v Rusku, i když nepříliš úspěšně. Příliš se mu nevedlo ani s československou reprezentací. Je totiž trenérem, který mimo drilu využívá vztahy mezi hráči, což mu někdy, v případě rozličných ras a primadon, přerůstá přes hlavu. 

sobota 20. června 2020

Karanténa za mřížemi se lidem nelíbí

Včera byla kvůli 120 obyvatelům nakažených koronavirem ve výškovém domě v severoněmeckém Göttingenu vyhlášena karanténe pro všech 700 zde žijících obyvatel. To se některým obyvatelům (imigranti) domu nelíbí a chtějí se dostat ven přes kovové ploty, které byly okolo domu postaveny.
Polizisten stehen vor einem Haus.
Došlo k napadání policistů, po kterých byly házeny výbušniny a různé těžké předměty. Několik policistů a zdravotníků bylo zraněno. Protože za plotem zůstává asi 100 rozzuřených lidí snažících se  dostat ven z nařízené karantény, byly z Braunschweigu povolány policejní posily.

Podle oznámení z radnice Göttingenu by dnes večer mělo být všechno obyvatelstvo problematického věžáku znovu na koronavirus testováno. Výsledek bude znám v pondělí. Druhé centrum nákazy ve městě je zřejmě v osmnáctipatrovém domě vzdáleném několik set metrů. V budově rovněž žijí rodiny, které neudržují pořádek a porušují pravidla hygieny.

pátek 19. června 2020

Koronavirus v německém věžáku

Korona nechce ustoupit, využije každé skulinky k tomu, aby lidem zkazil radost z toho, že pandemie ustupuje. Nyní se začala rozlézat po Africe, USA, Brazílie a Rusko žádný velký ústup pandemie nezaznamenaly, navíc v Číně se mluví o druhé vlně onemocnění. V ČR korona zasáhl domov důchodců ve Frýdku-Místku, mimo už tradičních center jako je Praha a Karviná. 

Lokální útoky jsou nyní koronovou specialitou. V desetipatrovém domě v dolnosaském univerzitním městě Göttingen bylo zjištěno 120 lidí nakažených koronavirem. Celkem v domě žije 700 lidí, na které se vztahuje karanténa. Ve městě Göttingen je celkem 255 nemocných. 

Je známo, že s koronem si dobře poradily některé státy v jihovýchodní Asii, v nich byla zavedena přísná opatření. V český končinách je výjimkou pravděpodobně okres Pelhřimov, kde od počátku pandemie onemocněli pouze 3 lidé.

V USA zemřel Sergrej Chruščev

Ve věku 85 let zemřel ve Spojených státech Sergej Chruščev, syn bývalého prvního tajemníka ÚV KSSS Nikity Chruščeva. Po domluvě s Chruščevovou rodinou to oznámil to jeho přítel Gary Powers. 
1963 Rodina Nikity Chruščeva, třetí zleva syn Sergej Chruščev s manželkou
Sergej Chruščev byl sovětský, ruský a americký publicista. Počátkem 90. let emigroval do USA, kde se stal přednášejícím na Brownově univerzitě. Jeho specializací byla historie studené války. Stal se profesorem mezinárodních studií na Institutu Thomase Watsona. V roce 1999 dostal občanství USA

čtvrtek 11. června 2020

Útok nožem a dva mrtví lidé ve slovenské škole

V spojenej škole na ulici M. R. Štefánika vo Vrútkach napadol mladý Martinčan zamestnancov školy aj deti. 22-ročný útočník pobodal tri dospelé osoby a dvoch žiakov. Jedna zo zranených osôb zomrela, ostatní zraznení sú už na ošetrení v martinskej nemocnici.
Úrazové oddelenie z Univerzitnej nemocnice v Martine
Obeťou je zástupca školy, ktorý mal na starosti gymnaziálnu časť. Práve on mal stáť v ceste útočníkovi hneď po tom, ako rozbil dvere a vlámal sa do školy.

Zranená je aj jedna z učiteliek, ktorá ma bodné rany v hrudníku a bruchu. V nemocnici sú aj dve deti, jedno z nich má bodné rany v hrudníku a bruchu, druhé má rezné rany na krku. Ranení sú aj dvaja policajti, ktorí majú strelné rany na nohách.

„Všetci zranení boli počas prevozu do nemocnice pri vedomí a v stabilizovanom stave," uviedla hovorkyňa záchranárov Alena Krčová. V prípade jednej z dvoch obetí ešte záchranári bojovali o jej život. Po neúspešnej resuscitácii však lekár konštatoval smrť. Druhá obeť na mieste zahynula.

„Záchranári sa po zásahu na miesto incidentu ešte vrátili, v týchto chvíľach ošetrujú niekoľko osôb s akútnou stresovou reakciou,“ dodala Krčová.

Motív konania stále nie je známy, malo však ísť o bývalého žiaka školy, ktorý bol podľa primátora Vrútok Branislava Zacharidesa bezproblémovým žiakom. Naopak, Milan Lučanský tvrdí, že problémy s ním boli aj v minulosti.

Z miesta chcel utiecť

Podľa policajného prezidenta Lučanského rozbil útočník dvere školy, vošiel dnu, kde sa ho snažil zastaviť zástupca školy, ktorého smrteľne zranil. 

„Následne na to vbehol do najbližšej triedy, ktorú mal po pravej ruke, kde napadol učiteľku a dve deti. Následne po tomto čine sa pokúsil utiecť z miesta činu,“ opisuje priebeh situácie priamo z Vrútok policajný prezident.

Páchateľ bol počas úteku prenasledovaný školníkom, ktorý bol tiež zranený. Počas úteku už bola so situáciou vyrozumená aj polícia, ktorá začala páchateľa prenasledovať s cieľom zadržať ho, aktívne sa však bránil nožom. Voči útočníkovi preto musela použiť polícia donucovacie prostriedky – zbraň. Po zásahu polície prišiel muž o život.


středa 10. června 2020

Rakousko přitahuje české zloděje

V úterý 9. června 2020 okolo 14 hodiny dva čeští zloději navštívili supermarket Eurospar v příhraničním dolnorakouském Gmündu a vybírali si alkohol, který však nechtěli u pokladny ukázat a zaplatit. Zaměstnanci Eurosparu okamžitě krádež oznámili policii. Daleko zloději tedy neutekli, ještě ve městě byli zadrženi. 
Při výslechu českých zlodějů vyšlo najevo, že jeden z nich v Eurosparu kradl už 5. června 2020, navíc tento muž už měl zákaz vstupu do Rakouska. Byl tedy zatčen a převezen do věznice v Kremsu. Jeho 42-letý kumpán byl propuštěn.

neděle 7. června 2020

Kак Москва ответит Праге?

Moskva odpoví Praze zrcadlovým způsobem

Москва даст зеркальный и асимметричный ответ Праге на высылку двух сотрудников российского диппредставительства после обвинения в «доставке» в Чехию яда рицина, сообщили в МИД РФ. Директор Службы внешней разведки РФ Сергей Нарышкин назвал решение Праги подлой и гнусной провокацией.

Москва примет зеркальные и асимметричные решения в ответ на высылку Прагой двух сотрудников российского диппредставительства после обвинения в «доставке» в Чехию дипломатом из России яда рицина.

о словам официального представителя МИД России Марии Захаровой, чешские власти совершили «недружественный и хамский поступок», и Москва будет руководствоваться произошедшим при рассмотрении модели дальнейших отношений с Прагой.

«Неприличный поступок. Но, конечно, будут и ответные меры», — приводит РИА «Новости» слова представителя российского внешнеполитического ведомства.

Двумя днями ранее два сотрудника Российского центра науки и культуры в Праге были объявлены чешскими властями «persona non grata».

«Чешская сторона поступила непорядочно и недостойно, пойдя на этот недружественный шаг. Без каких-либо оснований власти Чехии нанесли серьезный урон российско-чешским отношениям. За такие провокации надо будет отвечать», — предупредили в МИД РФ.


Инцидент вызвал критику и в самой Праге — премьер-министр Чехии Андрей Бабиш отметил, что дело о якобы «доставке» рицина, о котором ранее писали чешские СМИ на фоне скандала со сносом памятника маршалу Советского Союза Ивану Коневу, является полностью вымышленным.

Бабиш допустил, что эта скандальная история, подтверждений которой никто так и не представил, стала следствием «внутренней борьбы между сотрудниками [дипломатического] представительства РФ в Праге».

Největší loď světa připlula do Hamburku

Největší nákladní loď světa se jmenuje HMM Algeciras. Je 400 m dlouhá a 61 m široká. Je možné na ní naložit 24.000 standardních kontejnerů. Její první plavba vedla do Hamburku.

Podle plánu měla vjet do přístavu v neděli večer, zásluhou dešťů a zvýšené hladiny Labe mohla být dvěma remorkéry přitažena už ráno. Její příjezd sledovaly stovky diváků. Lodní veleobr zakotvil u terminálu Burchardkai. V Hamburku bude vyloženo a naloženo 8.500 kontejnerů. 

Ve středu ve 14 hodin HMM Algeciras opustí Hamburk. Má zajišťovat dopravu zboží mezi severní Evropou a jihovýchodní Asií. Na palubu je možné naložit 20 krát víc nákladu než na známou loď Cap San Diego.

sobota 6. června 2020

Почему Чехия выслала дипломатов РФ

Zprávu o jedu v ČR vypustili ruští diplomaté

Чехия объявила персонами нон грата двух сотрудников российского посольства в стране. Это решение было связано с разразившимся в конце апреля скандалом о якобы готовящемся покушении на чешских политиков. Подтверждения этим слухам предоставлено не было. При этом в Праге считают, что ложную информацию направили именно российские дипломаты. В России такой шаг назвали недружественным.

При этом он отметил, что дело о «доставке» в Чехию российским дипломатом яда рицина, о котором ранее писали чешские СМИ на фоне скандала со сносом памятника маршалу Советского Союза Ивану Коневу, оказалось полностью вымышленным.

Бабиш допустил, что эта скандальная история, подтверждений которой никто так и не представил, стала следствием «внутренней борьбы между сотрудниками [дипломатического] представительства РФ в Праге».

«Один из них намеренно направил нашей Службе безопасности и информации (контрразведке — «Газета.Ru») вымышленную информацию о планируемом нападении на чешских политиков», — заявил чешский премьер.

По его словам, действия этого человека привели к дальнейшему ухудшению отношений между Москвой и Прагой. Министр иностранных дел Томаш Петржичек отметил, что подконтрольное ему ведомство попыталось решить вопрос незаметно, но «подход России» не оставил другого выбора, кроме как выслать участвовавших в этом конфликте сотрудников из Чехии.


[Чехия заинтересована] в добрых отношениях со всеми странами, но мы суверенное государство и мы не допустим [проведение] таких акций на нашей территории», — подчеркнул Бабиш.

Российское посольство назвало решение Праги недружественным шагом, изначально основанным на бездоказательных обвинениях.

В дипмиссии напомнили, что речь идет о сфабрикованной провокации, а действия чешских политиков свидетельствуют об отсутствии у них желания нормализовать деградировавшие в последнее время отношения Москвы и Праги.

«Глубоко разочарованы таким подходом чешских партнеров, оставляющим все меньше пространства для конструктивного диалога», — посетовали дипломаты.

В Россотрудничестве уточнили, что персонами нон грата объявили исполняющего обязанности главы представительства организации Андрея Кончакова и сотрудника Российского центра науки и культуры по фамилии Рыбаков.

В конце апреля чешские СМИ сообщили, что российского дипломата заподозрили в организации покушения на первых лиц в администрации Праги. Как писала местная пресса, по мнению силовиков, злоумышленник пользовался помощью сотрудников российского посольства.



3





středa 3. června 2020

Krvavé Postoloprty, červen 1945: Mrtvý Němec, dobrý Němec

Schwarzenberské pivovary od roku 1910 vždy k Novému roku zasílaly svým odběratelům kalendáře s vyobrazením schwrzenberských zámků. Jednalo se vždy o barevné reprodukce obrazů od známých českých malířů. Tím se lišily od ostatních pivovarů, které také vydávaly kalendáře, ale s kýčovitými barvotisky různých Bakchů, Gambrinusů a sklepnic v krojích. V roce 1934 byl na schwarzenberském kalendáři otištěn obraz schwarzenberského zámku v Postoloprtech. V té době ještě nikdo netušil, že za 11 let město Postoloprty vstoupí do českých dějin děsivou událostí, takže je přirovnáváno k bosenské Srebrenici, kde došlo k masakru  8.373 lidí.  
Karel Filip Schwarzenberg
Podle úředního sčítání lidu z roku 1921 žilo v Postoloprtech 1970 Němců a 1354 Čechů.
I přes národnostní spory (boj o radnici) se Postoloprty v období první republiky dále rozvíjely, vzrůstal počet obyvatel a zlepšovaly se jejich životní podmínky. Soužití v jednom městě nutilo Čechy i Němce ke spolupráci a kompromisům. Po odstoupení pohraničních oblastí Československa po mnichovské dohodě v roce 1938 se město Postoloprty stalo součástí německé Třetí říše.

Kolem roku 1121 byl na místě bývalého hradu Dobruš založen jeden z nejslavnějších českých klášterů, s kostelem Panny Marie, nazvaný latinsky Porta apostolorum. Název si po přehození slov zkomolili Češi na Postoloprty, Němci na Postelberg. Klášter se rozvíjel a bohatl, až přišly husitské nepokoje a v roce 1420 byl klášter v Postoloprtech husity dobit, zbořen a vypálen, včetně všech literárních a uměleckých děl. Klášter byl rozebrán, že po něm není ani památka.

Město Postoloprty  potom drželi páni z Loun, po nich páni z Mostu, pak páni z Veitmile. Od nich se dostaly k Jiřímu ze Šternberka, který postoloprtskou tvrz přestavěl na zámek. Jeho syn Jan Rudolf roku 1637 Postoloprty prodal Václavu Michnovi z Vacínova. Po jeho smrti statek koupil Jiří Ludvík hrabě ze Sinzendorfu. Od jeho syna Filipa Ludvíka v roce 1692 město i statek koupil Ferdinand kníže ze Schwarzenbergu (za 600.000 zlatých).

Generál Spaniel.
V květnu 1945 se Postoloprty se měly stát sídlem velitelství 1. československé divize, a proto zde došlo k mimořádným opatřením. Již počátkem června 1945 byli místní Němci soustředěni do internačního střediska v kasárnách a část do bývalého výcvikového tábora Hitlerjugend v bažantnici. Velitel generál Spaniel vydal rozkaz:    "Vyčistěte prostor! Dobrý Němec je mrtvý Němec. Čím méně jich zůstane živých, tím méně se jich dostane přes hranice, tím méně budeme mít nepřátel." Internovaní Němci byli hnáni na práce na polích a v dílnách. Životní podmínky v táboře byly kruté, což se projevilo velkou úmrtností lidí.

Torzovité prameny nedovolují přesnější pohled, podle jednoho náhodně dochovaného záznamu zemřelo během prvních pěti měsíců existence tábora více než 100 lidí. Smrt přicházela i zásluhou svévolných masových poprav prováděných vojáky Svobodova armádního sboru a Rudými gardisty. (kapitán Vojtěch Černý, nadporučík Jan Zícha, nazývaný Petrov, poručík Jan Čutka a velitel domobrany Bedřich Reicin). V Postoloprtech bylo internováno několik tisíc sudetských Němců (a jejich českých partnerů ze smíšených manželství) Nejméně 763 z nich - hlavně mužů - popravčí čety zastřelily. Zabity byly i některé ženy a muži mladší 15 let. (Pět chlapců z Hitlerjugend ve věku od 12 do 15 let si chtělo ve vedlejší zahradě natrhat ovoce. Chytila je hlídka a na příkaz obecního policisty Bohuslava Marka je brutálně zmlátila. Poté je před zraky ostatních internovaných demonstrativně popravila.)

Dobové ilustrační novinové foto - místo a čas neznámé.
Poslanec JUDr. B. Bunža
V roce 1947 se postoloprtským masakrem začala zabývat vyšetřovací komise Ústavodárného národního shromáždění vedená lidoveckým poslancem JUDr. Bohumírem Bunžou. Ve dnech 17. až 27 září 1947 byla za přísného utajení provedena exhumace hrobů.
 Exhumace proběhla za přítomnosti úřední komise sestávající z velitele voj. útvaru, úředního lékaře a vyšetřujícího soudce. Nalezeno bylo devět hromadných hrobů a v nich 763 těl, z toho pět žen a jedno dítě. Skutečný počet obětí však může být vyšší, protože všechny hroby nemusely být nalezeny. Odhady historiků se pohybují mezi 2000-3000 mrtvých.

Komise vyslechla Černého i Marka. Velitel Černý ve své výpovědi vydání rozkazu k popravám přiznal a Marek ve výpovědi odhadl počet popravených na tisíc osob. Poválečné události však byly pro mnoho lidí nebezpečné, také politicky, proto nebyli viníci masakru označeni a závěrečná zpráva komise zůstala tajná. Ministerstvo národní obrany a ministerstvo vnitra celou záležitost ospravedlňovaly jako běžnou  událost vyplývající z boje proti německým armádám.

Po komunistickém puči v roce 1948 bylo jakékoliv další vyšetřování zastaveno a z postoloprtského masakru se stalo tabu. Do listopadu 1989 o něm téměř nikdo nevěděl.

Poslanci Bunžovi, který masakr odhalil, se po únorovém komunistickém převratu podařilo emigrovat, čímž si zachránil život. V pozdějším politickém procesu totiž byl v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Z postoloprtských vrahů nebyl nikdy nikdo souzen.




 Vyšetřování v letech 2006-2009: Policie vyslechla na 37 svědků včetně osob žijících v Německu. Došla k závěru, že k vraždě pětice chlapců dal rozkaz štábní kapitán Vojtěch Černý, zatímco k vraždě dalších třech osob dal rozkaz vyučený švec a obecní policista z Postoloprt Bohuslav Marek. Černý s Markem přitom byli s největší pravděpodobností zodpovědní i za ostatní vraždy. Podle vyšetřovatele Pavla Karase šlo podle tehdejšího práva o vraždy, které by ale dnes byly klasifikovány jako genocida.

V roce 2010 se v Postoloprtech objevila deska upozorňující na nevinné oběti. Tragédií je, že se ozvaly protesty zastánců vraždění. Jedni operují tím, že se nejednalo o nevinné oběti, dle nich všichni byli popraveni  po právu, protože mluvili německy. Jiní zase tvrdí, že exhumované mrtvoly jsou oběti wehrmachtu, který v Postoloprtech postřílel Židy soustředěné ve zdejším lágru. (R. Fischer)