Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pátek 26. června 2020

Otazníky okolo rakousko-českého přeshraničního zdravotnictví


Akce "Zdraví bez hranic" začala v roce 2013 v dolnorakouském Gmündu. Jejím údajným záměrem je poskytovat nemocniční zdravotní péči obyvatelům rakouským i českým. Jednou z významných fází je výstavby přeshraničního zdravotního centra v Gmündu, v těsné blízkosti řeky Lužnice, která tvoří hranici mezi oběma státy.

Od roku 2013 je v Zemské klinice Gmünd rychlá ambulantní zdravotní péče i pro české občany. V roce 2019 údajně bylo zde ošetřeno 1.600 pacientů z České republiky. V současnosti se Rakušané snaží dokončit jednání o možnosti provádět českým pacientům chirurgické zákroky a poskytovat hospitalizaci. Tuto akci pojmenovanou "Interreg Östereich-Česká republika," financuje částkou 370.000 eur (10 mil. korun) "Evropský fond pro regionální rozvoj,"
Výstavba přeshraničního zdravotního centra. Uprostřed starostka Gmündu Helga Rosenmayer.
Včera se kontrolního dne na staveništi přeshraničního zdravotního centra zúčastnili představitelé města Gmünd a šéfové stavebních firem, které jsou do výstavby zapojeny. O tom, jakým způsobem a pro jaké občany České republiky bude centrum sloužit, se doposud diskutuje. Podle nejasných návrhů by měly Zemská klinika i přeshraniční centrum sloužit v ČR jen obyvatelům Českých Velenic (3.500 obyvatel).

Rakušané sice zdůrazňují, že se jedná o společné rakousko-české dílo, ale jde spíš o peníze z Fondu pro regionální rozvoj EU, které jsou čerpány na Českou republiku. Na výstavbě se podílejí jen dolnorakouské firmy, pro které je zatím zajištěna částka 2,5 mil. eur (67 mil. korun). Ten, kdo trochu sledoval dění za hranicemi, ví, že gmündské malé nemocnici okresního formátu, i když kvalitně vybavené, několikrát hrozilo zrušení. Nyní funguje pod Zemskou klinikou. 

Není tedy těžké pochopit, že město Gmünd potřebuje na zachování dobré zdravotní péče peníze. Marně dlouhá léta sousedi za jižní hranicí čekají, že Češi budou mít takové příjmy, aby si u nich mohli zdravotní péči (a nejen tu) platit sami, nebo byli pojištěni u rakouských pojišťoven. Proto čarují s údaji o českých pacientech. Mimo Českých Velenic tam čeští lékaři nikoho nepošlou, protože jim to české pojišťovny nedovolí. A tak hloupí Češi zase nejsou, aby si za hranicemi sami platili ošetření, když jsou doma pojištěni. 

Žádné komentáře:

Okomentovat