Jedny hodiny ukazují 6:00, druhé 7:00. Oboje jsou řízeny z dáli. Který čas je správný? Chyba není na vašem přijímači. Správné je to nižší číslo. Lámat si hlavu s posunováním hodinových ručiček pořád dokáže spousta podivných lidí, kteří kvůli tomu se už od roku 1979 dvakrát ročně vztekají. A svět se bez ohledu na hodiny točí pořád stejně.
Poprvé byl letní čas zaveden poslední březnovou neděli roku 1973 ve Francii. Důvodem byla snaha překonávat světovou ropnou krizi šetřením energií. Následovaly další země. Československo a Rakousko kvůli harmonizaci dopravy zavedly letní čas v roce 1979. Německo sice odolávalo, ale v roce 1980 letní čas zavedlo také.
České země jako součást Rakousko-Uherské monarchie poprvé posouvaly hodiny ručiček na letní čas 1. května 1916, a zpět 30. září. Podruhé v českých zemích byl letní čas zaveden v roce 1940, ale na válečném hospodářství se to asi neprojevilo. Jiné to bylo po roce 1979, kdy vše bylo řízeno státem, všichni lidé byli v zaměstnání, jezdili veřejnou dopravou a byl stanoven jednotný začátek pracovní doby na 7. hodinu ranní a ve vícesměnných provozech na 6. hodinu. Tehdy k nějakým úsporám energií samozřejmě došlo, především v dopravě.
V dnešní době, kdy si každý závod rozhoduje o svém chodu sám, energie kvůli úsporám a letní čas nemusejí vládu prakticky zajímat, problémem je mezinárodní doprava, v níž je nutná souhra. Jednání evropských zemí o roku, kdy ukončit změnu zimního času na letní, bylo neúspěšné, skončilo odložením na neurčito, takže změna času bude i nadále příštích 5 let.
Žádné komentáře:
Okomentovat