V nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v roce 2024 se v mnoha členských státech EU očekává posun doprava, přičemž populistické radikálně pravicové strany mohou výrazně posílit na úkor středolevých a zelených stran, píše server Intellinews.
Podle tohoto modelu se očekává, že středopravá Evropská lidová strana (EPP) a středolevá Pokroková aliance socialistů a demokratů (S&D) budou nadále ztrácet křesla, což odráží pokračující pokles podpory mainstreamových stran. Přesto se předpokládá, že EPP zůstane největší skupinou v parlamentu.
Předpokládá se, že centristická skupina Obnova Evropy (RE) a Zelení/Evropská svobodná aliance (G/EFA) rovněž ztratí křesla, zatímco skupina Levice by měla zvýšit své zastoupení.
Hlavními vítězi voleb by měla být populistická pravice, přičemž radikálně pravicová skupina Identita a demokracie (ID) by měla získat 40 křesel a stát se třetí největší skupinou v novém parlamentu. Předpokládá se, že skupina Evropských konzervativců a reformistů (ECR) získá rovněž 18 křesel, čímž by mohla předstihnout RE a ID, pokud se maďarský Fidesz rozhodne k ECR připojit.
Tento očekávaný "prudký obrat doprava" by mohl mít dalekosáhlé důsledky pro strategie na evropské úrovni, zejména dopad na rozhodování v oblasti zahraniční politiky, přičemž nová většina by se pravděpodobně bránila ambiciózním opatřením EU v oblasti změny klimatu.
To by výrazně podkopalo rámec EU pro zelenou dohodu a přijetí a prosazování společných politik pro splnění čistých nulových cílů EU," uvádí se ve zprávě.
Další oblastí, která vzbuzuje obavy, je právní stát. "V současném parlamentu se těsná většina vyslovila pro to, aby EU uvalovala sankce (např. zadržování plateb z rozpočtu) na členské státy, v nichž dochází k zaostávání v oblasti právního státu - zejména v Maďarsku a Polsku," uvádí zpráva.
"Po červnu 2024 však bude pro centristické a středolevicové poslance Evropského parlamentu pravděpodobně těžší ... udržet linii proti pokračující erozi demokracie, právního státu a občanských svobod v Maďarsku a jakémkoli jiném členském státě, který by se mohl vydat tímto směrem."
Na rozdíl od očekávaného nárůstu hlasů pro pravicové strany ve většině Evropy se očekává, že prominentní pravicové strany v Polsku a Maďarsku - PiS, respektive Fidesz - si povedou hůře než v minulých volbách. V Maďarsku očekává ECFR pokles podílu hlasů strany Fidesz z 53 % v roce 2019 na 44 % v letošních volbách.
V Polsku by měly nadcházející volby do Evropského parlamentu ukázat, jak dlouho bude trvat odklon polských voličů od PiS po celostátních volbách v říjnu 2023.
V Bulharsku se očekává, že se do Evropského parlamentu poprvé dostane krajně pravicová a proruská strana Vazraždenie (Obroda), která získá tři křesla.
Podobně se v sousedním Rumunsku stále více prosazuje pravicově populistická Aliance pro svaz Rumunů (AUR)
Zdroj: BL