Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

čtvrtek 4. ledna 2024

Televize v Polsku

 Ve středu 20. prosince došlo ke změnám ve veřejnoprávní televizi TVP. Předtím ministr kultury jmenoval novou Dozorčí radu TVP, Polského rozhlasu PR i státní tiskové agentury PAP, které následně instalovaly nová vedení těchto institucí. V tu středu dopoledne vešel ministrem kultury designovaný předseda dozorčí rady do televizní budovy a zanedlouho bylo vypnuto vysílání kanálu TVP Info včetně internetového portálu.

Třetina Polska má jen TVP?

Změny – provedené násilně – neunikly pozornosti zahraničních medií. BBC uvádí: „Ve spojitosti se začátkem Tuskových reforem není vysílán kanál státní TVP“. Autor tam popisuje usnesení Sejmu a konání ministra kultury i protest poslanců PiS, který se již ve večerních hodinách 20. 12. rozšířil na veřejný jak před sídlem TVP ve Varšavě na třídě J.P.Woronicza, tak před regionálními studii v Opole, Poznani, a údajně i v dalších.

BBC pokračuje: „Státní media jsou v Polsku důležitým nástrojem, zprávy výlučně z nich čerpá třetina obyvatel, nemajíce přístup k soukromým vysílatelům.“ To je však s prominutím lež. Jestliže BBC má na mysli rádio a televizi, celé území Polska je pokryto kvalitním signálem jak rádií veřejnoprávních tak soukromých, tak pozemní televize (samozřejmě digitální) šířící velkoplošně v pěti multiplexech (a v kvalitě vysokého rozlišení 1920×1080, tj. „Full HD“) více než 30 programů, z nichž si lze kliknutím na ovladači vybrat jak veřejnoprávní, nikoliv státní, TVP, tak nějakou televizi soukromých vysílatelů, z nichž největšími jsou zrovna Tuskova TVN či Polsat, přičemž přístup na ně je bezplatný a investice na pořízení antény s nezbytným příslušenstvím nepřevýší 300 zlotých. Pokud se majitel televize rozhodne místo antény na pozemní příjem pro operátora kabelové televize nebo streamingovou službu, pak je příjem televize sice zpoplatněn pravidelnými poplatky operátorovi – avšak v sítích tohoto druhu opět jsou dostupné společně jak TVN, Polsat, tak TVP, a dokonce některé kanály BBC. A BBC dále tvrdí: „V posledních letech se hlavně večerní zpravodajské programy TVP či TVP Info staly hlásnou troubou propagandy vlády PiS a nová koalice pod vedením prounijního premiéra Donalda Tuska slibovala voličům zásah do státních medií tak, aby vysílala ‚věrohodné informace‘“.

K tomu se sluší poznamenat, že řeči o „prounijnosti“ Tuska vedou přímo k pomluvám – jako by snad vláda PiS byla protiunijní. Opak je pravdou: PiS i polská veřejnost jsou snad nejsilněji prounijními subjekty v Evropě. Rozdíl „prounijnosti“ Tuska a PiS spočívá v Tuskově naprosté servilnosti vůči německým zájmům – vnášejícím do EU postupně ruský vliv hlavně v podobě energetické závislosti Evropy na Rusku a v podpoře revize dosavadního smluvního základu EU ve prospěch většinového hlasování, čili zrušení dosavadní potřeby jednohlasnosti, a to ve prospěch odevzdání rozhodovací pravomoci řady celých rezortů do Bruselu (např. obrany, kultury, financí), a touto cestou vytvoření centrálně z Bruselu řízeného superstrátu, v němž by vedoucí úlohu na základě většiny přebralo Německo, zatímco PiS se staví za zachování právních ustanovení vyplývajících z dosavadního smluvního základu EU, vytvoření superstrátu EU PiS považuje – a právem – za útok na suverenitu členské země. A propos, u nás přece takovou speciálně proněmeckou orientaci začal hlásat Paroubek(!).

K TVP coby údajné hlásné troubě propagandy: Jak a kde se podle BBC měla vláda PiS vyjádřit k nevybíravým útokům protuskovských medií v čele s TVN, Wyborczou nebo novin a portálů v německých rukou, představujících plných 30 % polského mediálního trhu? Zmíněná protuskovská média po léta vysloveně démonizovala PiS, ať v době, kdy byl Tusk hlavou opozice, nebo během jeho vlády 2007–2015. Co vlastně znamená slovo propaganda? Systematické vytváření deformovaného společenského podvědomí o jevech, ideologiích či skupinách obyvatel, jejími nástroji bývají pomluvy nebo nekritické vynášení do nebes. Podle takovéto definice propagandy pak jediné, co lze TVP vytknout, je časté zdůrazňování zpráv o úspěších pravice, přestože faktických a objektivně i veřejně prokazatelných – a které byly výsledkem volebního programu PiS, který tato plní, zatímco informace o vlastních problémech či chybách sice nebyly vynechávány, zmiňovány však bývaly ve zkratce.

Žádné komentáře:

Okomentovat