Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

pondělí 24. července 2017

Ochránci přírody ničili trávu ohněm a zapálili les.

Podle novinové zprávy se v pondělí 24. července 2017 po celonočním hašení, za pomoci silného deště, podařilo požár louky a lesa v přírodní rezervaci Brouskův mlýn u nádraží Jílovice (okres České Budějovice) zlikvidovat. Zarážející na této zprávě je, že důvod požáru se vyšetřuje. Přitom každé malé dítě v okolí ví, že zde už několik dní ochránci přírody pálili suchou trávu.

Rezervace Brouskův mlýn 24. 7. 2017 dopoledne
Jedná se o louky podél říčky Stropnice, které před kolektivizací byly chloubou jílovických hospodářů, protože poskytovaly ohromné množství kyselého sena pro koně i dobytek. Protože se jednalo o bažinaté louky, nástrojem k sečení trávy byla ruční kosa, k sušení sena hrábě a vidle. Toto nářadí v kolektivizovaném zemědělství postupně zmizelo, lépe řečeno, nebyli lidé, kteří by s ním chtěli pracovat. Kam se dalo zajet traktorem, tam se tráva sklidilo, kam ne, zůstala divočina. Nakonec se tráva nesklízela nikde. Divočina na zemědělské půdě nevypadá nikde dobře.

Brouskuv mlýn a rezervace  za dešťů
Za vlády komunistů vzniklo pravidlo, že každá orná půda zabraná ke stavbě, musí být nahrazena rekultivovanou nevyužitou půdou. Po zahájení stavby jaderné elektrárny Temelín bylo rozhodnuto, že  zemědělská půda zabraná elektrárnou bude na opačné straně okresu nahrazena rekultivovanou půdou podél neregulované říčky Stropnice. S regulací se začalo u Nových Hradů, říčka dostal několik kilometrů regulovaného koryta. Přišel však listopad 1989 a všechny předpisy a plány komunistů vylétly komínem.  Močály  v okolí Stropničky se dalších rekultivací a zúrodnění už nedočkaly, situace využili ochránci přírody a louky si přivlastnili jako přírodní rezervaci Brouskův mlýn.  Místo traktorů a kombajnů se zde projíždějí a parkují tlustá terénní  auta ochránců přírody.

Řeka Stropnice v rezervaci Brouskův mlýn
Traktory úplně zakázaný přístup do rezervace nemají, protože jsou v ní určitá pevnější místa, kde lze použít rotační žací stroj. Po posečení různí brigádníci či firmy, pozvané správou rezervace, trávu na hromadách pálí. Každé léto se nad rezervací vznáší tmavý kouř z hořící polosuché trávy. Letos ovšem byla tráva suchá více, a tak po odchodu paličů nedoutnala do noci jako dříve, ale oheň se zakousl do stojící trávy. A hasiči z neděle na pondělí měli o práci postaráno.

Úsek Stropnice regulované v 80. letech

Škoda údajně žádná nevznikla, takže ochrana přírody zase zvítězila. Nikdo se zřejmě nezabývá možnostmi trávu v přírodní rezervaci kompostovat či použít do bioplynové stanice. Pálení je nejpohodlnější a nejlevnější. Přitom  na místě kdysi široširých luk každoročně přibývá křovin a stromů, hlavně v místech, kam se mechanizace ochránců přírody nedostane. Pokud se bude v rezervaci odstraňovat tráva dosavadním způsobem, bude Stropnička obrostlá keři a na to, že zde byly louky, se bude jen vzpomínat.

Žádné komentáře:

Okomentovat